Турция е страна с визия, работи не само за бъдещето и благоденствието на народа си, казва българският президент Росен Плевнелиев в интервю, публикувано в днешния брой на излизащия на английски език вестник "Хюриет дейли нюз".
Според него страната полага усилия да заеме място на кръстопътя на търговията между Европа и Азия, което би било от полза и за България. "Успехът на Турция е важен за нас. Ако икономиката на Турция се развива и страната става по-богата, същите процеси ще настъпят и при нас", изтъква Плевнелиев в интервюто си, дадено за вестника по време на неотдавнашното си официално посещение в Анкара.
За ползите и изгодите
Президентът подчертава в интервюто си, че подкрепя политиката за разширяване на Европейския съюз. На въпрос "Коя Турция е по-изгодна за България - Турция в ЕС или Турция извън Съюза", Плевнелиев изразява подкрепата си за интегрирането на всяка отделна държава в Европа като символ на реформи, подобрения и просперитет, пише БТА.
„България еднозначно подкрепя молбата на Турция на нейна територия да бъдат разположени зенитни ракетни комплекси "Пейтриът". И Турция, и България са членове на НАТО, а това означава, че съществуват ясни правила за вземане на решения. В края на краищата става дума за солидарност. Днес Турция е изправена пред проблем и очаква НАТО да прояви солидарност."
На въпрос за облекчаването от страна на България на визовия режим за притежатели на турски паспорти Плевнелиев изтъква, че издаването на някои видове визи вече е облекчено и изразява надеждата, че "през следващите няколко месеца ще стане по-лесно да се пътува".
Що се отнася до присъединяването към Шенген, България има конкретна позиция и се готви да внесе редица добри идеи в европейски мащаб. "При това ние ви разбираме - и това е важно не само за нас, а и за Европа. Турция може да разчита на България като член на ЕС, който може да работи за вземане на европейски решения", изтъква Росен Плевнелиев в интервюто си за вестника.
Балкани без граници
Държавният глава припомня, че тази година се отбелязва 100-годишнината от Балканската война. "В миналото Балканите бяха символ на разделение, битки и борби, и на изолация. Целта ми е да работя за Балкани, в които границите изчезват. Ние строим мостове и магистрали и се свързваме със съседите си не само физически, а и културно. Трябва да свържем и икономиките си, и регионите, и визиите си", подчертава той.
Плевнелиев отхвърля твърденията, че Турция преследва "нео-османска политика". "Онова, в което съм сигурен, е че Турция работи за интегрирането си и има амбициозна програма за модернизация. Това е в духа на думите на Мустафа Кемал Ататюрк: "Модернизирай, отвори се към света и не просто следвай, а води", посочва Плевнелиев.
Енергийните проекти
Много от зададените на българския президент въпроси касаят развитието на енергийната система в двете съседни държави. "Един от приоритетите, които си поставих, заемайки сегашния си пост, е диверсификацията на енергийните източници и енергийната ефективност. Гордеем се, че диверсификацията на енергийните източници вече дава първите резултати. Газопроводът "Южен поток" е от голяма значение както за нас, така и за Европа", заявява българският президент.
В случая с "Южен поток" е важно, че не се търси диверсификация по отношение на доставчика, а диверсификация по отношение на средствата за доставка, за да се избегне недостигът на природен газ, който България бе принудена да изтърпи през зимата на 2008 г., допълва той.
Плевнелиев коментира, че в участието на България в проектите "Южен поток" и "Набуко Запад" няма противоречие. Президентът отчита, че е доволен от развитието на диалога и сътрудничеството между България и Турция в енергийната сфера. "Сега целта ни е да свържем газопреносните мрежи на Турция и България. Остава да се реши дали тази връзка ще бъде част от проекта "Набуко Запад" или ще бъде самостоятелен проект", посочва той.