Един австралийски музей се бори да запази експозицията си само за жени, след като съдът постанови, че мъжете трябва да имат право да влизат в музея съгласно законите срещу дискриминацията.
Във вторник Музеят на старото и новото изкуство в Тасмания обжалва решението, като твърди, че то е възприело „твърде тесен възглед за историческото и продължаващото неравностойно положение на жените в обществото“ и как Дамският салон може да „насърчава равните възможности“.
Съдът издаде решението си през април след съдебен иск за дискриминация по полов признак, подаден от жителя на Нов Южен Уелс Джейсън Лау, на когото е било отказано влизане в салона.
Кирша Кечеле, художничката, която стои зад салона, заяви, че ще оспори решението, като направи пространството „съвместимо“ с нормативните изисквания.
Салонът, в който се намират някои от най-известните творби на музея - от Пикасо до Сидни Нолан - е затворен за посетители след решението на съда.
Плановете на г-жа Кечеле включват превръщането на облицованото с кадифе фоайе в женска тоалетна и църква, което според нея ще позволи то да продължи да функционира като място само за жени съгласно законовите изключения.
„Към дамския салон ще има приказна тоалетна и така в този смисъл дамският салон ще функционира като дамска стая. Това е най-великата тоалетна и на мъжете няма да бъде позволено да я видят“, казва Кечеле в австралийски медии.
Някои от ключовите произведения на изкуството, като тези на Пикасо, ще бъдат преместени в съществуващата дамска тоалетна на музея, за да се осигури „непрекъснато гледане“, докато тя кандидатства за други изключения.
И само в неделя мъжете ще бъдат допускани в пространството, за да се учат да гладят и сгъват пране.
„Жените могат да донесат цялото си чисто пране, а мъжете да преминат през серия от грациозни движения (разработени от Ринпоче и усъвършенствани от майстори по тай чи), за да го сгънат“, казва тя.
„Благодарение на съдебното решение нямаме друг избор, освен да се отворим за цяла гама от обогатяващи преживявания - духовни, образователни... да открием завладяващи нови възможности и да станем по-добри“, каза тя.
Преди това Кечеле заяви пред Би Би Си, че делото с високи залози я е накарало да се почувства така сякаш творбата ѝ оживява, и даде знак, че ако е необходимо, ще се бори докрай във Върховния съд.