Северна Корея се е съгласила да спре обогатяването на уран и да въведе мораториум върху изпитанията на ядрени оръжия и ракети с далечен обсег по време на преговорите със САЩ.
Новината дойде в съвместно изявление на двете държави в сряда, малко повече от два месеца след смъртта на Ким Чен Ир.
Решението е сигнал, че Пхенян се е съгласил да изпълни основните предварителни условия на Вашингтон за възобновяване на многонационалните преговори в рамките на схемата „разоръжаване срещу помощи”, предаде АП.
Държавният секретар Хилари Клинтън определи замразяването на ядрената програма на КНДР като „скромна първа стъпка”, но и признак, че „светът се променя”.
Мораториумът обхваща ядрените изследвания в комплекса Йонбьон, включително обогатяването на уран.
От 2006 година комунистическата държава осъществи поредица от ракетни и ядрени тестове и разкри програмата за си за обогатяване на уран, която заедно с програмата за добив на плутоний може да й помогне в производството на оръжия за масово унищожение.
Клинтън каза още, че на следваща среща със севернокорейските представители ще бъдат финализирани договореностите за отпускане на помощта, която включва 240 хил. тона храни. Пхенян поиска помощта миналата година, за да може да облекчи хроничния дефицит в изхранването на нацията.
Малко по-различно съобщение разпространи севернокорейското министерство на външните работи у дома. В него се казва, че Пхенян е дал съгласие за мораториума и завръщането на инспекторите на ООН с цел да осигури позитивна атмосфера за преговорите с Вашингтон.
По време на изслушване в Сената държавният секретар Хилари Клинтън каза още, че САЩ ще съдят по делата новия севернокорейски режим под ръководството на Ким Чен Ун. Младият Ким пое управлението след смъртта на „любимия ръководител” през декември.