Препоръчва се на хората, които планират пътувания край засегнатите райони в Африка, да се ваксинират срещу маймунска шарка, съветват от Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC).

Центърът актуализира препоръките си заради огнищата на новия щам на вируса. В тях се казва, че и на други континенти, включително в Европа, също може да се очакват случаи.

„В резултат на бързото разпространение на епидемията в Африка ECDC повиши нивото на риска за населението като цяло в Европейския съюз и за пътуващите до засегнатите райони. Поради тесните връзки между Европа и Африка трябва да сме подготвени за повече случаи на вируса от клас I“, казва д-р Памела Ренди-Вагнер, директор на ECDC.

ECDC твърди, че рискът от разпространение навсякъде е нисък, въпреки че Световната здравна организация (СЗО) наскоро обяви ситуацията с маймунската шарка за извънредна в световен мащаб.

Снимка: iStock

Заболяването - официално известно като маймунска едра шарка - може да се предаде чрез близък контакт с човек с инфекция.

 

Тези, които са били ваксинирани срещу едра шарка в миналото, може да се нуждаят само от една доза, а не от две.

Обикновено се препоръчват бустерни дози ваксина на всеки две до десет години, ако лицето продължава да е изложено на риск от излагане на въздействието на ваксината.

Снимка: Getty Images

През последните месеци от маймунска шарка са починали най-малко 450 души в Демократична република Конго.

Това е инфекциозно заболяване, причинено от вирус, който се предава на хората от заразени животни, но може да се предаде и от човек на човек при близък физически контакт.

Заболяването причинява треска, мускулни болки и големи циреи по кожата.

През 2022 г. за пръв път в ЕС и по света са докладвани голям брой случаи в държави, в които заболяването не е било разпространено. По време на епидемията през 2022 г. в ЕС/ЕИП са съобщени над 20 000 случая. Тези случаи не са свързани с пътувания до места, където в миналото е било известно, че циркулира вирусът на маймунската шарка.