Депутатите от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) гласуваха за възобновяване на процеса на мониторинг спрямо Турция.

113 депутати гласуваха „за“, 45 – „против“, а 12 се въздържаха.

Участниците посочиха безпокойство, че в Турция при управлението на президента Реджеп Тайип Ердоган има заглушаване на инакомислието и нарушения на човешките права, съобщава Ройтерс.

Докладчикът на ПАСЕ за Турция Мариане Мико заяви днес, че гласуваните на референдум на 16 април конституционни промени, които съществено разширяват президентските правомощия, „не съответстват на нашето фундаментално и всеобщо разбиране за демокрация“. Тя подчерта, че мониторинговият процес не е „наказание“, а опит да се засили диалогът с Турция, предаде АП.

Ердоган коментира, че решението на Асамблеята е „напълно политическо“ и Анкара не го признава. Той добави, че е готов да постави на референдум въпроса за присъединяването към ЕС и че Турция не може да чака до безкрайност, след като от 54 години стои пред вратата.

Отношенията на Турция с Европейския съюз достигнаха най-ниската си точка в последно време, коментира турският министър-председател Бинали Йълдъръм.

Той заяви пред репортери, че Турция ще прецени какви стъпи да предприеме по повод решението на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.

Снимка: Reuters

По-рано през деня турското външно министерство остро осъди „несправедливото решение“ и посочи, че на Анкара не ѝ остава друг избор, освен да преразгледа отношенията си с ПАСЕ.

Взимането на решение за повторно откриване на процедура за наблюдение спрямо Турция под ръководството на злонамерени кръгове в ПАСЕ е позор за този орган, който претендира да е люлката на демокрацията, се казва в съобщение на министерството. Добавя се, че ксенофобията и ислямофобията се „разпространяват стремително“ в Европа.

Решението е несправедливо и незаслужено, заяви и турският министър за ЕС Йомер Челик, цитиран от Анадолската агенция. Това решение е историческа грешка както на Съвета на Европа, така и на ПАСЕ, отбеляза Челик.

За съжаление, това решение е резултат от поетапно провежданата расистка, фашистка, антитюркска, антиислямска, антитурска кампания, каза турският вицепремиер Нуман Куртулмуш. То е напълно политизирано и не съответства на реалността, добави той.

ПАСЕ отмени процедурата за наблюдение спрямо Анкара през 2004 г., когато бе обявено, че Турция успешно е изпълнила критериите от Копенхаген, припомня в. „Хюриет дейли нюз“.

Сегашното решение за възстановяването ѝ може да има отрицателен ефект върху преговорите на Турция за присъединяване към ЕС, отбелязва Ройтерс. Агенцията припомня, че през последното десетилетие бе отбелязан слаб напредък в преговорите и пречките пред тях се задълбочиха още повече след мащабните чистки, предприети след опита за преврат в Турция през юли миналата година и около референдума за конституционни промени, разширяващи пълномощията на Ердоган. По време на кампанията за референдума Ердоган обвини страни от ЕС, а именно Германия и Холандия, в „нацистки практики“.

Евродепутатите ще обсъждат отделно отношенията с Анкара утре. Външните министри на страните от ЕС ще обсъдят ситуацията в Турция в петък, а лидерите от ЕС се очаква да обменят мнения по въпроса на среща в събота, посветена на брекзита.