Първо посещение на българския премиер Кирил Петков в чужбина.
То започна в централата на НАТО и продължи със срещи с председателите на Еврокомисията и Евросъвета.
По-добре е да се забавим с няколко седмици и добре да си свършим работата, преди отново да изпратим Плана за възстановяване в Еврокомисията, смята премиерът. Защото "един път ни се дават 10 процента от БВП на България", коментира той парите, които чакаме от Брюксел.
Една от големите спирачки е корупцията и амбициите ни да я премахнем особено се харесаха на председателя на Еврокомисията, разказа премиерът.
Дипломатическият маратон в Брюксел започна в НАТО със среща с генералния секретар на организацията Йенс Столтенберг. Очаквано, позицията на България за присъединяването на Северна Македония към ЕС беше основен акцент през целия ден.
“Имаме 65 милиона души на тези Балкани. Обаче всички сме се заградили, разделили, всеки говори срещу другия. И всъщност ние сме с размера на Франция като пазар, а възможностите, които сме осъществили от общата ни работа за близо до минималното”, каза Петков.
Часове след като евролидерите призоваха за ускоряване на ваксинацията, Кирил Петков разказа в Брюксел за проблемите у нас.
„В няколко места в България като ходих на предизборна кампания, имаше такива тези като: може ли да спрете пръсканията с COVID от самолетите. За мен това беше безумно. Но това не бяха безумни хора. Те просто са имали достъп до информация, която е абсолютно нереалистична, фалшива”, поясни премиерът.
Ваксинирането няма да е задължително и няма да е насилствено, увери премиерът.
Докато Брюксел опитва – не много успешно – да координира държавите членки за ограничителните мерки за пътуванията в Европа, днес Кирил Петков заяви, че следващата COVID вълна у нас се очаква в средата на януари, а не в края, каквито са били прогнозите.