Британската Партия на независимостта на Найджъл Фараж, която залага на евроскептицизма и на антиимигрантската реторика срещу българите, е най-обичаната политическа сила на Острова. Това показва социологическо проучване сред гражданите на Великобританя, направено по поръчка на вестник „Индипендънт он съндей”.

Според резултатите в изследването антиимгрантската партия е получила одобрението на 27% от запитаните. 26% са заявили, че предпочитат опозиционните лейбъристи, докато управляващите консерватори са на трето място с 25%. Техните коалиционни партньори, либералдемократите са четвърти с одобрение от едва 14%.

Лидерът на Партията на независимостта Найджъл Фараж също печели сериозно одобрение. Той е втори по популярност след премиера Дейвид Камерън.

Изненадващите резултати потвърждават опасенията на останалите политици, че атиимигрантската организация може да спечели най-много гласове на евроизборите през май, коментира изданието.

Очакванията са партията на Фараж да се представи добре и на британските общи избори догодина. 19% от запитаните казват, че биха гласували за нея, ако вотът беше сега. Това би я превърнало в трета политическа сила на Острова, след лейбъристите и консерваторите.

Въпреки растящата си популярност, партията на Фараж продължава да шокира с обществените си изяви. В събота неин общински съветник заяви, че наводненията през последния месец в страната са божие наказание за това, че британският парламент узакони еднополовите бракове.
В същото време вестник „Гардиън” пише в неделя, че Фараж твърди, че е бил залят от „потоп от поздравления и изрази на подкрепа", след като разкритикува остро гръцкия премиер Андонис Самарас в Европейския парламент по-рано тази седмица.

Критиките Фараж отправи към Самарас в сряда, когато гръцкият премиер представи в ЕП програмата на Атина като ротационен председател на ЕС.

„Идвате тук и ни казвате, че представлявате суверенната воля на гръцкия народ. Съжалявам, но Вие не ръководите Гърция и Ви предлагам да преименувате Вашата партия", каза тогава Фараж на Самарас, предлагайки му да смени името на партията си от „Нова демокрация” на „Никаква демокрация”, защото Гърция била под чужд контрол, защото самият Самарас не можел да взима решения, защото е изтъргувал срещу спасителен план правото си да взима решения и е предал демокрацията, на която Гърция е люлка.

След тези критики Фараж бил залят от послания, засвидетелстващи подкрепата за него. Гръцкият журналисти и коментатор Георгиос Алексакис заяви по адрес на Фараж: „Той дръзна да каже отрито, това което малко чужденци казват, че Гърция е била спасена, но на огромна цена за демокрацията й".