В Унгария избирателната активност е била най-висока на тези избори – около 60%. За първи път управляващата партия на Виктор Орбан – ФИДЕС, събира под 50% - 44%. Новата партия на лидера Петер Мадяр, която беше създадена само преди три месеца, получава 30%.
Определящата тема и за Унгария, и за Австрия е миграционната политика и сигурността.
Екип на bTV следи настроенията в австрийската столица и заради голямата българска общност там, и в контекста на ветото за Шенген.
За първи път в историята на политическата система на Австрия първа политическа сила са крайнодесните от Партията на свободата с 26%. Разликата обаче между тази формация и Народната партия (25%) е само 1%.
Между 1% е разликата и между Народната партия и Социалдемократите, като и между наредилите се на четвърто и пето място – зелените и либералите.
Конфигурацията в Австрия е интересна, очертава се горещо предизборно лято. През септември в страната ще има избори за национален парламент и тогава силите на политическите партии ще се концентрират, за да съберат повече гласове.
В Европейския парламент крайнодесните ще получат най-много места – шест. По шест места ще имат Народната парти и Социалдемократите, а по две места зелените и либералите.
Българите, които искаха да гласуват, образуваха опашки пред най-голямата ни секция в посолството във Виена.
Резултатите все още не са обработени напълно, но данните към момента показват, че в австрийската столица най-много гласове събират ПП-ДБ, следвани от „Възраждане“.
Очаква се да се види дали тези резултати ще се потвърдят и за столицата, и за страната.
Избори за Европейски парламент се проведоха във всички 27 страни от блока през последните четири дни, а право да гласуват имаха 360 милиона души.