Парламентът на Тунис преустановява работа си, докато правителството и опозицията не започнат диалог, за да сложат край на политическата криза в страната. Това обяви председателят на законодателния орган Мустафа Бен Джаафар в телевизионно обръщение, цитирано от ИТАР-ТАСС.
Джаафар, чиято партия „Етакатол” е светският съюзник на управляващата коалиция, водена от умереното ислямистко движение „Ан Нахда”, има предвид кризата, последвала убийството на опозиционния водач Мохамед Брахими на 25 юли. То накара много членове на опозицията да бойкотира заседанията на парламента.
„Призовавам всички да участват в диалога,” заяви Бен Джаафар, чиято партия не се оттегли от кабинета, но призова за сформирането на нов правителствен екип.
„Въпреки сериозността на ситуацията, вместо да работят за единството, партийните лидери вървят в обратна посока - към разделение, чрез мобилизиране на улични протести,” каза той.
Спирането на работата на парламента поставя под въпрос целите на премиер Али Ларайед да се приеме нова конституция и закон за изборите до 23 октомври, за да се проведат избори на 17 декември.
Тунис бе първата страна, която пое по пътя на Арабската пролет и все още се опитва да се стабилизира след революцията от януари 2011 г.