Ватикана потвърди, че папа Франциск ще отведе със себе си в Италия 12 сирийски бежанци мюсюлмани, включително шест деца, предаде Асошиейтед прес.
Трите семейства се срещнаха с папата на летището в Митилини на остров Лесбос и вече се качиха на борда на самолета. Ватикана окачестви това като жест за добре дошли към бежанците от страна на папа Франциск.
По време на посещението си днес на Лесбос папата призова за солидарност и заяви, че преградите и стените не са отговор на европейската миграционна криза.
В изказване от Лесбос папата похвали жителите на гръцкия остров за проявената "човечност, която желае да изгдига мостове и се ужасява от идеята за издигане на стени, за да се чувстваме ние в по-голяма безопасност", предаде ДПА, цитирана от БТА.
Преградите създават разделения вместо да насърчават истинския напредък на хората, а разделенията рано или късно водят до конфликти, добави Франциск. Папата каза още, че разбира безпокойствата на Европа относно притока на бежанци, но по думите му светът трябва да си спомни, че бежанците са човешки същества, които имат лица, имена и минало и заслужават основните им човешки права да бъдат уважавани.
Към жителите на Лесбос папата се обърна с думите, че Бог ще възнагради тяхната щедрост и тази на другите страни в района, които още от самото начало са приели с отворени обятия голям брой хора, принудени да мигрират.
Папата, вселенският патриарх Вартоломей и арихиепископът на Атина и цяла Гърция Йероним заедно отправиха молитва към Бог за бежанците от пристанището в Митилини. Те се помолиха за загубилите живота си в опасното пътуване към Европа и запазиха минута мълчание пред стотиците хора на пристанището, преди да хвърлят в морето венци в памет на удавилите се в Егейско море мигранти.
Междувременно на стотина метра от мястото на молитвата около 200 протестиращи скандираха с призиви за прекратяване на депортацията на мигранти, а полицията задържа жена, която имаше намерение да разпъне транспарант в ограденото място за множеството, наблюдаващо церемонията.
Преди това тримата християнски духовни водачи подписаха обща декларация, в която призовават политическите лидери да "използват всякакви средства, за да направят така, че хората и общностите, включително християнските, да останат по родните си места и да се радват на основното право да живеят в мир и сигурност".
В текста се посочва още, че срещата на тримата е имала за цел да "вдъхне кураж и надежда на тези, които търсят убежище, и на всички онези, които са ги приели и им помагат".