„Обикновеният човек е най-важен. Работете за това той да види държавата на своя страна и да почувства нейния успех и прогрес“ – това послание отправи папа Франциск към президента Росен Плевнелиев и към българската делегация. В нея са включени членове на парламентарно представените политически сили, както и ръководители на български духовни и културни институции.
„Икономиката и политиката трябва да служат на обикновения човек. Те трябва да водят до единение, но това е възможно само ако са основани на общохуманните и християнски ценности“, е подчертал Негово Светейшество пред държавния глава.
По време на аудиенцията папа Франциск е подчертал ролята на България като отговорен фактор на Балканите и като държава, която днес дава положителен пример на света в регион, който е заобиколен от множество кризи.
„Негово Светейшество благодари на българския народ за опазването на християнските ценности, за отношенията на толерантност и разбирателство между различните религии, както и за уважението към православните и католическите храмове, синагогите и джамиите в страната“, посочи държавният глава пред журналисти след края на аудиенцията.
Тазгодишната визита е посветена на 1150-годишнината от преговорите на княз Борис I (852-889 г.) с папа Николай, които поставят в исторически план началото на дипломатическите отношения между България и Светия престол. За пръв път българската делегация ще бъде допусната и до Ватиканската библиотека, в която се съхраняват историческите документи, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Като особен знак на уважение към българския народ и към делото на светите братя Кирил и Методий, папа Франциск прие рекордно голяма делегация от България, а срещата продължи по-дълго от предвиденото.
Аудиенцията завърши с традиционната размяна на дарове. На папата бе поднесено копие на голяма икона на Св. Климент Охридски и на неговото житие. Папа Франциск подари на президента Плевневлиев плакет с творба на римски художник, която изобразява маслинено дърво с вертикално разцепен на две ствол, чийто половини са разделени от празно пространство, а клоните му са сплетени. Според обяснението на папата символиката на разделението и единението показва стремеж към постигане на мир.
В рамките на официалното си посещение президентът Росен Плевнелиев проведе среща с Държавния секретар на Ватикана Негово Високопреосвещенство кардинал Пиетро Паролин, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
В Рим президентът Росен Плевнелиев отдаде почит пред гроба на Свети Кирил в базиликата „Сан Клементе“, както и пред гроба на папа Йоан Павел II, на папа Йоан ХХIII и на Св. Петър.
Аудиенцията при папа Франциск се състоя в библиотечната зала на папските покои, известна като личната библиотека на понтифекса. Тя е място за заседания на Кардиналския съвет и за срещи на Светия отец с някои от най-високопоставените гости.
След възкачването на Свети Петровия престол Франциск пожела да обитава малък апартамент в кардиналския дом "Света Марта", където приема и посетители от чужбина, а аудиенции в Апостолическия дворец дава рядко и по особено тържествени поводи.