Преди почти точно седем години президентът на Русия Владимир Путин стоеше с руските войски в тяхната военновъздушна база в Сирия и обяви победата над „терористите“ в тази страна като част от военната намеса на Кремъл, за да подкрепи правителството на Башар Асад на фона на гражданска война.

Този уикенд тези трудно спечелени позиции изглеждаха далечен спомен.

Башар Асад избяга в Москва, тъй като властта му се срина по време на светкавична офанзива на бунтовниците, която основните му международни съюзници Русия и Иран не успяха да спрат.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Неуспехът на Кремъл да предотврати бързото падане на Асад разкри границите на мощта на Русия и подкопа международното ѝ влияние в ключов етап от войната ѝ в Украйна, предава „Асошиейтед Прес“.

Каква беше ролята на Русия в Сирия и гражданската война?

Съветският съюз беше дългогодишен съюзник на бащата на Асад, Хафез Асад, който управляваше страната близо 30 години и предостави военни съветници и помощ.

Протестите през 2011 г. срещу управлението на Башар Асад се превърнаха в гражданска война, а Русия продължи да бъде ключов поддръжник на Дамаск, предлагайки политическа подкрепа в ООН. Когато управлението на Асад беше близо до колапса след поредица от поражения на бойното поле през 2015 г., Русия се присъедини към Иран, за да се намеси военно.

Русия разположи военни самолети във военновъздушната база Хмеймим в сирийската крайбрежна провинция Латакия, доставяйки хиляди тонове военно оборудване и провизии в операция, наречена „Сирийския експрес“. На 30 септември 2015 г. Москва започна своята въздушна кампания.

В същото време Москва разшири и модернизира военноморската си база в Тартус, единственият подобен пост извън бившия СССР. Бяха разположени сили за специални операции за критични наземни мисии, бяха изпратени стотици военни съветници да обучават сирийските войски и да ръководят техните операции.

Снимка: bTV

В битката се включиха и наемници на групата „Вагнер“ на Евгений Пригожин.

Военната намеса позволи на Асад да си върне контрола върху по-голямата част от Сирия, превръщайки Кремъл в ключов посредник на властта в Близкия изток и повишавайки престижа на Русия. Триумфалното посещение на Путин в Хмеймим на 11 декември 2017 г. дойде седмица след като Русия обяви победа над групировката "Ислямска държава" в Сирия и малко след като Путин обяви кандидатурата си за преизбиране за 2018 г.

 

Снимка: Reuters

Това беше първата военна операция на Русия извън бившия Съветски съюз след разпадането му през 1991 г. и даде шанс на Москва да тества най-новите си оръжия в битка.

Защо Русия не успя да задържи Асад на власт?

След като помогна на Асад да си върне контрола над по-голямата част от Сирия, Русия го призова да се включи в преговори с умерени опозиционни групи. Подкрепен от пораженията на опозицията обаче, Асад твърдо се съпротивляваше на всякакви инициативи, насочени към национално помирение.

„Опитвайки се да минимизира разходите си в Сирия, Русия все повече се фокусира върху поддържането на нестабилното и неефективно статукво, запазвайки разпадащия се и делегитимиран режим на Асад без никакви перспективи“, каза Руслан Пухов, базиран в Москва военен експерт, в анализ.

По време на неотдавнашни контакти между сирийски и турски официални лица, за чието посредничество Москва помогна тази година, правителството на Асад показа слаб интерес към компромис – непокорство, което проправи пътя за офанзивата на подкрепяните от Турция опозиционни групи, които свалиха Асад.

Снимка: SANA

Деморализираната сирийска армия бързо се разпадна под тежестта на офанзивата на опозицията, бърз крах, който Техеран и Москва не можаха да предотвратят с малките контингенти, които имаха в Сирия.

Русия отделя по-голямата част от своите активи за войната в Украйна, докато Иран, отслабен от международните санкции и заключен в напрегнато противопоставяне с Израел, по подобен начин няма ресурси да помогне на Асад.

Какво се случва с руските активи в Сирия?

След падането на Асад бъдещето на руските бази в Сирия – единствената ѝ военна база извън бившия Съветски съюз – е поставено под въпрос.

Броят на руските бойни самолети във въздушната база Хмеймим е намалял от няколко десетки до само няколко, въпреки че тя продължава да бъде ключова логистична точка. Руски военни товарни самолети, превозващи частни изпълнители и доставки до Африка, са използвали базата за зареждане с гориво и загубата би създала логистични проблеми за операциите на Русия в Африка.

Военноморската база в Тартус се използва от руски военни кораби за поддръжка, зареждане с гориво и попълване на запасите при посещения в Средиземно море.

Дори когато Путин предостави на Асад и семейството му убежище в Русия, Москва протегна ръка към новите сирийски власти, за да се опита да гарантира сигурността на своите бази и да удължи престоя им. Опозиционното знаме бързо беше издигнато на сирийското посолство в Москва.

Попитан за базите, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че това ще бъде тема за бъдещи дискусии с новите власти.

„Засега сме свидетели на период на трансформация и изключителна нестабилност, така че очевидно ще отнеме време и изисква сериозен разговор с тези, които ще имат власт“, ​​каза той.

Бързото падане на Асад нанесе тежък удар на Путин в момент, когато той се подготвя за нова администрация на САЩ и какво означава това за войната в Украйна. Новоизбраният президент Доналд Тръмп обеща да преговаря за прекратяване на конфликта.

Много наблюдатели отбелязват, че унизителната загуба на единствения съюзник на Русия в Близкия изток накърни престижа на Кремъл на глобалната сцена и може да отслаби ръката на Путин в преговорите за Украйна.

„Ключовият въпрос е как сега Москва ще се опита да се адаптира към новите реалности и дали ще има достатъчно гъвкавост, за да се справи с новите господари на Сирия, които изглежда са заинтересовани да избегнат конфликта с Москва засега“, Татяна Становая от Карнеги Русия Евразия център пише в коментар.

Съществува също така възможността Путин да заеме още по-безкомпромисна позиция в преговорите, за да не изглежда слаб.

„Колапсът на Асад също разтърси Путин, правейки го по-малко склонен да демонстрира гъвкавост по отношение на Украйна. Войната в Украйна до известна степен му струваше Сирия, което засилва нежеланието му за компромис.“, добави Становая.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK