Държавният департамент на САЩ обяви награда до 10 милиона долара за информация, водеща до залавянето на Абу Мохамад ал Джолани, който преди повече от десетилетие за първи път беше определен като терорист, тъй като неговата група е „извършила множество терористични атаки навсякъде Сирия“.

И все пак Джолани е и лидер на бунтовническите сили, които току-що свалиха тираничния режим на сирийския диктатор Башар Асад в бързо развиваща се офанзива, която изненада света, пише Си Ен Ен.

В резултат на това Джолани сега е фактическият лидер на повече от 23 милиона сирийци и няколко милиона сирийски бежанци, които са извън страната си, много от които със сигурност ще искат да се върнат у дома, след като Асад го няма.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Кой е Абу Мохамад ал Джолани и какво иска?

Като сирийски „чуждестранен боец“ в началото на 20-те си години, Джолани премина в Ирак, за да се бие с американците, когато те нахлуха в страната през пролетта на 2003 г. Това в крайна сметка го отведе в прословутия управляван от САЩ иракски затвор – Лагера Баку, който се превърна в ключова база за набиране на терористични групи, включително това, което ще стане групировката „Ислямска държава“.

Освободен от Лагера Бука, Джолани се връща обратно в Сирия и започва да се бие срещу режима на Башар Асад, като го прави с подкрепата на Абу Бакр ал Багдади, който по-късно ще стане основател на „Ислямска държава“.

Снимка: Ройтерс

В Сирия Джолани основава бойна група, известна като Джабхат ал-Нусра („Фронтът на победата“), която се закле във вярност на „Ал Кайда“, но през 2016 г. Джолани се отцепи от терористичната група. Оттогава – за разлика от „Ал Кайда“, която насърчаваше кичозна глобална свещена война – групата на Абу Мохамад ал Джолани, сега известна с инициалите HTS (Хаят Тахрир ал-Шам), се зае с по-прозаичната работа да се опитва да управлява милиони хора в северозападната сирийска провинция на Идлиб.

Същото старо джихадистко вино, но в нова бутилка?

Джолани рядко дава интервюта на западни новинарски организации, но в четвъртък той разговаря с Джомана Карадшех от Cи Ен Ен. В това интервю той се стараеше да се дистанцира от сунитските терористични групи като „Ислямска държава“ и „Ал Кайда“, казвайки: „Хората, които се страхуват от ислямското управление, или са виждали неправилно прилагане на него, или не го разбират правилно.“

Абу Мохамад ал Джолани, който сега е на 42 години, също каза, че е узрял, откакто се бие с американците в Ирак преди две десетилетия.

„Човек на 20 години ще има различна личност от някой на 30 или 40 години и със сигурност някой на 50 години“, казва той.

Трудно е да се прецени истинността на последните успокояващи изявления на Джолани и какво биха могли да означават в дългосрочен план, въпреки че хората му не са извършили сектантски кланета в стила на „Ислямска държава“, когато са превзели сирийските градове.

Снимка: Ройтерс

От гледна точка на САЩ положителен индикатор би бил също така, ако Джолани помогне да се намери Остин Тайс, американски журналист, който изчезна в Сирия преди десетина години и за когото президентът Джо Байдън каза в неделя, че вярва, че е все още жив.

И така - Джолани просто е същото старо джихадистко вино, но в нова бутилка или е по-скоро в калъпа на ислямистки лидер като президента на Турция Реджеп Ердоган, който въпреки че не е либералдемократ, няма да отприщи сектантско прочистване на населението си?

Отношението на Джолани към алауитите и християните, които той сега управлява, ще бъде важен показател за истинското му лице. От своя страна администрацията на Джо Байдън не поема никакви рискове относно това дали той има способността да управлява заплахата от „Ислямска държава“.

В събота новоизбраният президент Доналд Тръмп написа за Сирия с главни букви: „ТОВА НЕ Е НАШАТА БОРБА. Оставете го да се разиграе. НЕ СЕ НАМЕСВАЙТЕ!“