Турция се готви да посрещне втората годишнина от опустошителните земетресения през 2023 г. Близо 54 000 души загубиха живота си под руините на собствените им домове.
Хиляди оцелели все още живеят във фургони. В следващите дни с оператора Огнян Кръстев ще обиколим най-засегнатите от мощните трусове райони и ще проверим как държавата и хората преодоляват последствията.
Преди близо две години земята се разтриса с такава мощ, че само в Адъяман срутените сгради са близо 6000, а под руините им точно 8561 души губят живота си.
Умуд е вече на две. Ражда се няколко часа след земетресенията, расте с последствията от тях. Той няма да помни, но майка му няма да забрави.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Всичко се разтресе, помислих си, че съм замаяна от бременността. Погледнах нагоре и видях, че лампата се люлее, в следващия момент земята сякаш подскочи, а мъжът ми се хвърли върху мен, за да ме защити с тялото си. Успяхме да излезем, но домът ни вече не беше безопасен“, спомня си Нежля Яманкая.
Близо една трета от сградите в Адъяман са напълно разрушени.
„Най-големият ни урок след този ужас е колко е важен контролът над строителството. Правилата просто трябва са се спазват. Ние никога няма да забравим размера на бедствието, което ни сполетя“, казва валията на Адъяман Осман Варол.
Две години по-късно части от града се превръщат в най-голямата строителна площадка в Турция - бъдещи квартали на оцелелите след трусовете.
До лятото този комплекс трябва да бъде завършен, а апартаментите се продават на пострадалите на преференциални цени, с възможност за изплащане до 20 години.
Семейството на Нежля вече е в завършен и нов дом.
„Липсват ни понякога съседите, но тук имаме нови, с които имаме обща болка и започваме да свикваме. Надяваме се да започнем живота си отначало. Случилото се отрази на психиката на всички“, казва жената.
Родителите планирали друго име за детето си, но в часовете на опустошението семейството избират друго.
„Умуд означава надежда. Това ще му казвам един ден – че каквото и да се случва той не трябва да забравя как се в появило името му“, споделя Нежля.
И докато хората градят новите си домове, Турция възстановява и щетите по храмовете.
Стихията събаря джамия от XVI век. От нея остава само една стена Държавата се надява реставрацията ѝ да завърши най-късно за третата годишнина от земетресенията.
Средновековната църква „Свети Петър и Павел“ също е срината и трябва бъде реставрирана.Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK