Това е история, изпълнена с чудесата на случайността, на радостта и въодушевлението, но и с тъга, обърканост и тайни.

През 2022 година две момичета се откриват в интернет пространството, заговарят се и стават приятелки. Имат усещането, че връзката им е специална.

И двете са от Грузия, и двете са на 17 години. По-рано никоя от тях не е подозирала за съществуването на другата.

Преди две години Елене Дейсадзе вижда в TikTok профила на момиче - Анна Панчулидзе, което поразително много прилича на нея. Елене ѝ изпраща съобщение, допадат си в общуването и така започва историята на едно приятелство.

Тази история обаче се оказва много по-голяма.

„Станахме приятелки, без да знаем, че сме сестри. Но и двете чувствахме, че имаме нещо специално“, коментира пред АФП 19-годишната Елене, която е студентката по психология.

Няколко месеца по-късно и двете момичета разбират от родителите си, че са осиновени. След това искат да разберат произхода си. Правят си ДНК тест и разбират, че са не са просто двойнички, не са само сестри, а дори са еднояйчни близнаци.

Това изненадва двете жени.

„Имах щастливо детство, но в един момент цялото ми минало ми се стори като измама“, споделя Ана.

„Трудно приемах новата реалност. Но изпитвам голяма благодарност към хората, които ме отгледаха. Изпитвам и радост, че намерих с кого е свързана кръвта ми“, допълва още тя.

Зад историята на Анна и Елене стои ужасяваща система -  повече от 50 години търговията с бебета процъфтява в Грузия. Между 1950 и 2006 г. децата се продават незаконно. В процесите участват болници, клиники, детски градини и агенции за осиновяване. Актовете за раждане най-често са фалшифицирани. Деца се крадат от родителите им и се продават на други семейства.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by TheCivilEyes (@thecivileyes)

„На майките е казвано, че бебетата им са починали малко след раждането и че ще бъдат погребани в болнично гробище“, казва журналистът Тамуна Мусеридзе.

Тя разобличава жестоката система, предполага, че в Грузия има до 120 000 случая на откраднати бебета.

Често осиновителите не знаят, че децата, които приемат в домовете си и отглеждат като свои, са били отвлечени. Както и че някой дълго е страдал и тъгувал за тях и дори не подозира, че животът на новороденото им бебе е продължил.

Самата Тамуна Мусеридзе през 2016 година открива, че има два акта за раждане с различни дати, докато разчиства къщата на майка си след смъртта ѝ.

„Открихме, че това се е случвало системно. Както и че има повече от 100 000 откраднати деца в болниците на Грузия“, казва Мусеридзе пред националния оператор на Австралия (ABC).

Чрез разследване, което прави, Тамуна Мусеридзе, открива че схемата се ръководи от организирани престъпници, които имат широк кръг от съучастници. Сред тях са и лекари, и държавни служители.

Често болничният персонал лъже родителите, като им казва, че децата им са умрели при раждането. След това бебета са предавани до определени хора, за да бъдат продавани на други семейства.

Майката на Ана – Патмани, казва, че през 2005 година е платила хиляди долари - достатъчно, за да си купи малък апартамент в Грузия по онова време, за да я осинови. Преди това е чакала в продължение на години възможността да осинови дете.

„Нямах представа. По това време трябваше да чакаш векове, за да осиновиш някого. Съпругът ми и аз чакахме шест години, преди да получим Ана“, казва Патмани.

„Наистина нямахме представа за системата, изпълнена с корупция, дори не мога да си представя такова нещо“, допълва още тя.

Осиновителката на Елене - Лия, коментира пред АФП, че „осиновяването от сиропиталище изглежда практически невъзможно поради невероятно дългите списъци с чакащи“.

Тя била изключително щастлива, когато научила за шестмесечно бебе, което можело да бъде осиновено от местна болница срещу заплащане.

„Доведоха Елене направо у дома“, казва Лия и допълва, че не е подозирала, че има „нещо незаконно“.

Анна и Елене са благодарни на семействата, които са ги отгледали и че са се намерили, но все още се надяват да се съберат отново с биологичните си родители.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Brandsynario (@brandsynario)

„Може би дори не знаят, че съществуваме. Може би родителите ни смятат, че сме мъртви. Би било толкова силно да ги намерим и да им кажем истината“, казва Елене.

За да помогне на измамените семейства да се намерят взаимно, Музеридзе създадва група във Фейсбук, посветена на събирането на откраднати деца с родителите им - в момента там има около 250 000 членове. А семействата, които са се събрали, са 700.

Журналистката си партнира с адвоката по правата на човека Лиа Мухашаврия, за да разследва допълнително националната, продължила десетилетия, измама.

„Беше доста ясно, че това е добре структуриран нелегален бизнес в тази страна“, подчертава Мусеридзе.