На 88 години почина главата на Римокатолическата църква папа Франциск, съобщиха Sky News и Ройтерс, позовавайки се на съобщение на Ватикана. Той е издъхнал тази сутрин в 7 часа и 35 минути.
Това се случва ден след Великден, когато Франциск се появи на площада "Св. Петър" и поздрави хилядите вярващи за празника.
В последното си публично обръщение той се помоли за всички хора по света, живеещи във войни.
Папа Франциск беше начело на Римокатолическата църква 12 години.
Той си отиде в католическата юбилейна година на надеждата. Според агенция Ройтерс, Франциск ще бъде първият папа, който ще бъде погребан извън Ватикана. Избраното от него място е базиликата "Санта Мария Маджоре".
На 14 февруари папата беше приет в болница за лечение на бронхит, след което бавно се възстановяваше. Той остана пет седмици на лечение заради инфекция, довела до двойна пневмония.
Вчера - на Великден, папа Франциск се появи на площад „Свети Петър“ във Ватикана, за да каже „Честит Великден“ на хилядите богомолци.
88-годишният папа излезе в инвалидна количка и помаха от балкона на базиликата „Свети Петър“ и беше аплодиран от хората долу.
Преди тържествата в неделя той беше видян два пъти през седмицата. Традиционната реч на папата Urbi et Orbi („Към града и света“) беше произнесена от друг духовник.
Напът към базиликата Франциск за кратко се срещна с американския вицепрезидент Джей Ди Ванс, който беше в Рим със своето семейство.
За първи път, откакто стана папа през 2013 г., Франциск пропусна повечето събития от Страстната седмица, включително съботното великденско бдение в базиликата Свети Петър. Папата делегира задълженията си на кардиналите.
На Великден светият отец направи и обиколка на площад „Свети Петър“ със своя папа мобил и дори спря няколко пъти, за да благослови бебета и малки деца. А развълнуваните миряни от целия свят скандираха „да живее папата“.
Папа Франсцик беше предразположен към белодробни инфекции, тъй част от белия му дроб е отстранена след прекаран като млад плеврит. Папа Франциск беше избран за Върховен понтиф и 266-и наследник на Св. Петър на 13 март 2013 г.
Конклавът, довел до този избор, се проведе в Сикстинската капела на Ватиканския апостолически дворец с участието на 115 кардинали. Изборът беше оповестен на 13 март преди 12 години с бял дим, който излезе в 19:06 ч.
Кардинал Хорхе Марио Берголио, Архиепископ на Буенос Айрес, Аржентина, избира да носи името Франциск.
През 2014 г. той официално става папа - първият от южното полукълбо. Светият отец е отворен към съвременния свят и модерните технологии. Наричат го Папата на народа, толерантен е към всички религии и култури.
Кой е папа Франциск?
Хорхе Марио Берголио е роден на 17 декември 1936 г. в Буенос Айрес в семейство с пет деца на италиански жп работник и съпругата му.
Баща му - Марио, е емигрант от Италия, който заедно със семейството си бяга от режима на Бенито Мусолини през 1929 г. Майка му - Реджина, е родом от Буенос Айрес.
Папа Франциск учи химическа техника, но след това решава да поеме пътя на свещенството и постъпва в Семинарията на Вила Девото в Аржентина.
Завършва семинария във Вила Девото и влиза в йезуитския орден на 11 март 1958 г. Завършва философия и след това преподава литература и психология в Санта Фе и Буенос Айрес.
Преди да стане йезуит, папа Франциск сменя няколко поприща, като му се налага да работи дори като охрана в нощен клуб и чистач.
На 21-годишна възраст се сблъсква с тежки здравословни проблеми - разболява се от пневмония, заради която губи част от белия си дроб.
Владее свободно испански, немски и италиански език.
Самият той признава, че на младини е бил влюбен в момиче и е на косъм да се откаже от религиозния си път, но любовта към Господ надделява.
Ръкоположен е за свещеник на 13 декември 1969 г. от архиепископ Рамон Хосе Кастелано. Учи във Философския и теологически факултет в Сан Мигел, където по-късно става преподавател.
През 1980 г. става ректор на семинарията в Сан Мигел, където е учил. Той заема тази длъжност до 1986 г. Защитава докторска дисертация в Германия и се връща в родината си, за да служи там.
Папа Йоан Павел Втори призовава Берголио на консисторията (събрание на папата и кардиналите от католическата църква, на което папата съобщава нови назначения на свободните кардиналски постове) през февруари 2001 г. във Ватикана, където е ръкоположен за кардинал.
Като кардинал Берголио става известен със своята скромност, доктринален консерватизъм и съпричастност към социалната справедливост. Неговата скромност личи и в начина му на живот - живее в малък апартамент вместо в епископска резиденция.
Отказва да ползва лимузина с шофьор, а предпочита градския транспорт и дори се говори, че си готви сам. След смъртта на папа Йоан Павел Втори Берголио участва в конклава, който избира папа Бенедикт XVI.
През ноември 2005 г. Берголио е избран за председател на аржентинската епископална конференция за тригодишен мандат от голямо болшинство аржентински епископи. Преизбран е на 11 ноември 2008 г.
Президентът Румен Радев посреща папа Франциск в София на 5 май 2019 г.
Става първият папа от повече от век, който отказва да се настани в луксозния папски апартамент в Апостолическия дворец, а предпочита да остане в двустайния си апартамент.
А през май 2023 г. наша парламентарна делегация, водена от председателя на Народното събрание тогава Росен Желязков, беше приета на аудиенция от Негово Светейшество папа Франциск.
Освен с личната си скромност, папата се заема и с реформи на папските институции – назначава Батиста Марио Салваторе Рика за управител на Института по религиозните дела (официално име на т.нар. Ватиканска банка) и обещава по-голяма прозрачност в институцията, замесена в няколко скандала с пране на пари.
Обявява се и за един наболял въпрос във Ватикана – сексуалните престъпления над деца. Затяга законодателството спрямо блудство над малолетни и с декрет обновява дефиницията за понятието „престъпление срещу малолетни”, включвайки детска проституция, порнография и сексуални отношения с деца.
Папа Франциск ще остане в историята като първия, който изразява публична подкрепа за хомосексуалистите. Първоначално се противопоставя на еднополовите бракове и осиновяването на деца от хомосексуални двойки, като заявява, че това представлява дискриминация спрямо тях.
По-късно обаче променя позициите си и заявява, че хомосексуалистите не бива да се заклеймяват от обществото. „Ако човек е хомосексуален, търси Господ и има добри намерения, кой съм аз да го съдя?“ Франциск запазва твърди позиции срещу аборта и евтаназията.
Папата е силно ангажиран и с политиката. Остро се противопоставя срещу военните удари в Сирия и предупреждава, че не бива да се допуска „братоубийствена война” в името на печалбите от продажби на оръжия. Той определя войната в Украйна като срамно бедствие.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK