Русия отдавна вече позволява на обвинените в престъпления избор: война вместо съдебно преследване. Припомняме, че това се превърна в официален закон още през март месец. Но какви хора се изпращат на фронта и каква цена плащат за тази сделка?

На 28 март, около 06:45 ч., полицията в Новосибирск, Сибир, арестува Андрей Перлов по обвинение в присвояване на около 3 милиона рубли (32 000 долара) от местен футболен клуб, където той е бил изпълнителен директор. Семейството на Перлов отрича обвиненията.

Възрастният 62-годишен Перлов, който е олимпийски шампион по спортно ходене от 1992 г., е задържан вече повече от шест месеца.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Семейството му твърди, че върху него е оказван натиск да приеме договор за участие във войната в Украйна, срещу обещанието делото му да бъде прекратено.

Новите закони в Русия, които бяха приети през март 2024 г., позволяват на обвинените в престъпления да се откажат от съдебно преследване в замяна на участие във войната с Украйна.

Ако те подпишат договор с руската армия, разследването срещу тях се прекратява, а делото им се смята за приключено след края на войната.

Снимка: Reuters

Според Олга Романова, директор на НПО „Русия зад решетките“, новите правила радикално променят правоприлагането в страната.

„Сега, дори при най-тежките престъпления, обвиняемите могат да се запишат за фронта и наказателните дела срещу тях се прекратяват,“ казва тя пред Би Би Си.

Записите, с които Би Би Си разполага, разкриват как следователи предлагат на обвиняеми лица и техните семейства да подпишат договори с армията, за да избегнат затвор.

Например, мъж, обвинен в кражба, е посъветван да се съгласи да отиде на фронта, за да приключи делото срещу него.

Някои обвиняеми виждат това като възможност да избегнат затвора, но случаят на 18-годишния Ярослав Липавски, който загива в Украйна само седмица след подписването на договора, показва колко рискова е тази „алтернатива“.

Не е ясно колко обвиняеми са се съгласили да участват във войната, но анализатори смятат, че тази политика отразява усилията на Русия да набира бойци, без да се налага масова мобилизация.

Когато наемническата група „Вагнер“ започва да набира затворници, тя привлича близо 50 000 души, от които голяма част загиват на фронта. За да запълнят загубите, руските власти започват да предлагат тази възможност и на хора, които все още не са осъдени.

Мнозина отказват, но други, като Андрей Перлов, са подложени на сериозен натиск.

Дъщеря му Алина разказва, че след като баща ѝ отказал да подпише договора, бил изпратен в специална килия със строг режим и му било забранено да контактува със семейството си. Тя се опасява, че ако натискът продължи, той може да бъде принуден да се съгласи.

Руски власти отказват коментар по случая на Перлов и обвиненията за натиск върху задържаните.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK