Запазена марка за България ли е купуването на гласове? Коресподентите на bTV проверяват какви са злоупотребите по време на избори в Италия, Гърция и Румъния.

Оказва се и в Италия се търгуват гласове, предимно в южната част на страната. При последният разкрит случай в област Пулия един глас се е търгувал срещу 50 евро.

Има и различни техники за подправяне на бюлетини - например т.нар. „Бюлетина – балерина“ – предварително попълнена бюлетина, с която се влиза в избирателната секция и се излиза с новата, празна бюлетина.

При разкриването на подобни случаи следват незабавни оставки до най-високо ниво , включително и в партиите, в чиято полза са направени злоупотребите.

В съседна Румъния тази година се провеждат четири вида избори. И макар че знаят какво е купуване на гласове, румънците се тревожат повече от евентуална намеса на чужда държава във вота.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„След местните избори през юни имаше няколко записи, които се появиха публично в които някои общински съветници се опитват да си купуват гласове, но на дребно. Ставаше въпрос за общински съветници, които разговарят с някакви фамилии и им обещават 10-20 евро на глас“, разказва Стилиян Деянов, независим журналист в Румъния.

Разликата с България е огромна. Тук априори съществува независима прокуратура, политиците не си купуват гласове, ако някой го направи влиза в затвора“, допълва Деянов.

В Гърция по време на избори се говори не за злоупотреби, а за политики. Там отдавана са забравили какво е купуване на гласове. Хората казват, че са сигурни в честността на вота.

Все още обаче в закона има наказание със затвор за предлагането на пари, стоки и услуги срещу глас. Последните проблеми бяха свързани с изтичане на лични данни, които партиите използват, за да достигнат до избирателите.

Обратно у нас. Дори социолозите засичат съмнителни практики, докато правят анкетите си за електоралните нагласи.

„Има случаи в които хората казват ние тука в цялото село ще си гласуваме, което изглежда, че при условие имаме ниска избирателна активност, значи има мобилизация от някакъв различен характер, каква е тя – е въпрос на друг разговор“, посочва социологът Добромир Живков.

Разкритията, че и на тези избори се купуват гласове все пак може да провокират активност у гласоподаватели, които досега са се колебаели дали въобще да се включат в поредния за България изборен процес, казват социолозите. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK