Запазена марка за България ли е купуването на гласове? Коресподентите на bTV проверяват какви са злоупотребите по време на избори в Италия, Гърция и Румъния.

Оказва се и в Италия се търгуват гласове, предимно в южната част на страната. При последният разкрит случай в област Пулия един глас се е търгувал срещу 50 евро.

Има и различни техники за подправяне на бюлетини - например т.нар. „Бюлетина – балерина“ – предварително попълнена бюлетина, с която се влиза в избирателната секция и се излиза с новата, празна бюлетина.

При разкриването на подобни случаи следват незабавни оставки до най-високо ниво , включително и в партиите, в чиято полза са направени злоупотребите.

В съседна Румъния тази година се провеждат четири вида избори. И макар че знаят какво е купуване на гласове, румънците се тревожат повече от евентуална намеса на чужда държава във вота.

„След местните избори през юни имаше няколко записи, които се появиха публично в които някои общински съветници се опитват да си купуват гласове, но на дребно. Ставаше въпрос за общински съветници, които разговарят с някакви фамилии и им обещават 10-20 евро на глас“, разказва Стилиян Деянов, независим журналист в Румъния.

Разликата с България е огромна. Тук априори съществува независима прокуратура, политиците не си купуват гласове, ако някой го направи влиза в затвора“, допълва Деянов.

В Гърция по време на избори се говори не за злоупотреби, а за политики. Там отдавана са забравили какво е купуване на гласове. Хората казват, че са сигурни в честността на вота.

Все още обаче в закона има наказание със затвор за предлагането на пари, стоки и услуги срещу глас. Последните проблеми бяха свързани с изтичане на лични данни, които партиите използват, за да достигнат до избирателите.

Обратно у нас. Дори социолозите засичат съмнителни практики, докато правят анкетите си за електоралните нагласи.

„Има случаи в които хората казват ние тука в цялото село ще си гласуваме, което изглежда, че при условие имаме ниска избирателна активност, значи има мобилизация от някакъв различен характер, каква е тя – е въпрос на друг разговор“, посочва социологът Добромир Живков.

Разкритията, че и на тези избори се купуват гласове все пак може да провокират активност у гласоподаватели, които досега са се колебаели дали въобще да се включат в поредния за България изборен процес, казват социолозите. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK