На международната сцена продължават дипломатическите усилия за решаване на кризата между Украйна и Русия. Москва започна да изтегля части от войските си край границата, а Киев обяви 16 февруари за ден на националното единство.
Специалните пратеници на bTV Десислава Ризова и Петър Джанаваров предават от Украйна.
За ветерана от войната Олекса Сокол – тя всъщност никога не е спирала. След като се включил в армията и заминал за Донбас, той получил куршум. В сърцето.
„На третата година от войната, когато вдигах знамето получих куршум в сърцето. Той мина през мен. В резултат на това вече не мога да воювам, освен с думи. Когато ме питат дали съжалявам - не, пак бих го направил“, разказа Олекса и сподели, че сега учи за свещеник.
Мъжът служи в Михайловския манастир, където има цяла стена с ликовете на негови приятели и познати, които е загубил. На стената на паметта за жертвите от войната има хиляди снимки на загинали млади мъже.
В Киев ситуацията е спокойна. Но от днес парламентът е под засилена охрана. Украинският президент Володимир Зеленски обяви утрешния ден за празник:
„Казват, че 16 февруари ще е денят на атаката, но ние ще го направим ден на единството. Ще окачим националните знамена, ще сложим жълто-сини панделки и ще покажем единството си на целия свят“.
На този фон Русия обяви, че започва изтегляне на някои от военните части, разположени край границата с Украйна. Междувременно стана ясно, че Руският парламент - Държавната дума, прие законопроект, с който призовава президента Владимир Путин да признае независимостта на самоотцепилите се от Украйна Донецка и Луганска народни републики.
Според анализаторите обаче, подобно решение на Путин би сложило край дипломатическите усилия за решаване на кризата. Изказване в полза на преговори дойде от руския външен министър Сергей Лавров. А в Кремъл руският президент Владимир Путин и германския канцлер Олаф Шолц седнаха на една маса за дългочасов разговор.
„Как Русия ще действа занапред? По план, според реалната обстановка на места. Но кой може да каква ще бъде тя? Никой. Това не зависи само от нас. Но ние имаме намерения и ще се стремим да работим с нашите партньори по тези въпроси, които бяха поставени, за разрешаване по дипломатически път“, обясни Путин.
„Като държавници е наше задължение и задача да не се стигне до война в Европа.
Една военна агресия към Украйна ще доведе до тежки политически, икономически и стратегически последици. Впечатлението ми е, че това го знаем всички много добре“, коментира Шолц.
От щаб квартирата на НАТО пък заявиха, че очакват по-сериозни действа от Москва за дескалация на напрежението.