„Търсенето под вода, след като бяха засечени звуци от почукване, не доведе до резултат“ – това гласи съобщението на американската брегова охрана, която все още издирва изчезналата подводница „Титан“. Подводният апарат изчезна малко след старта на мисия до „Титаник“ с пет души на борда.

„Канадският самолет P-3 засече подводни звуци в зоната за издирване. Като резултат всички операции бяха преместени там с надеждата да открием източника на тези звуци. За жалост, без резултат. Ще анализираме данните от самолета във връзка с бъдещи спасителни планове“, съобщиха от бреговата охрана.

Звуците от почукване са били на 30-минутни интервали, съобщават издирващите.

Снимка: Reuters

Според експерти спасителните екипи е трябвало веднага да изпратят хора към мястото, на което са засечени заради изтичащото време.

„Времето е от съществено значение. Когато е локализиран районът, от който идват тези звуци, трябва веднага да се изпратят екипи и роботи, които да разучат какво се случва. Не можем просто да чакаме да докажем, че там има нещо. Приемаме, че има и това е“, каза океанографът и експерт по „Титаник“ Дейвид Гало.

Снимка: Reuters

Междувременно в издирвателните операции искат да се включат от компания за дълбоководно картографиране. Според тях могат съществено да помогнат за ограничаване на района за издирване.

Ето и темата накратко.

  • Каква е експедицията: „Титан“ е част от осемдневна експедиция до останките от „Титаник“, организирана от OceanGate Expeditions. Малко след старта ѝ подводницата губи контакт с транспортния си кораб.
  • Кой е вътре: На борда на подводницата има петима души. Един от тях е Стоктън Ръш, основател на фирмата. Другите са британският бизнесмен Хамиш Хардинг, пакистанските милиардери Шахзада Даууд и сина му Сюлейман, както и френският водолаз Пол-Хенри Наржеолет.
  • Какви са възможностите: Единият вариант е подводницата да се е заклещила в подводен обект или в самия „Титаник“ – нещо, което се е случвало и преди. По-опасният вариант е ако корпусът на апарата е компрометиран.