Издирвателните екипи се надпреварват с времето, за да открият туристическа подводница, изчезнала по време на гмуркане до останките на кораба "Титаник" в неделя. Петима души са били на борда, когато контактът с малката подводница е изгубен около час и 45 минути след гмуркането.
Спасителната операция продължава и през нощта в средата на Атлантическия океан, но досега няма следа от плавателния съд, пише Би Би Си.
Към понеделник следобед се смяташе, че на членовете на екипажа им остават най-много около 4 дни кислород. Сред тях е и британският бизнесмен, милиардер и изследовател Хамиш Хардинг. Пакистанският бизнесмен Шахзада Дауд и синът му Сюлеман също са били на борда, се казва в изявление на семейството им.
Смята се, че френският изследовател Пол-Анри Наржолет също е на борда, според публикация във Фейсбук на Хардинг преди началото на гмуркането.
Широко разпространена е информацията, че на кораба се намира и Стоктън Ръш - главен изпълнителен директор на OceanGate - фирмата, която стои зад гмуркането.
"В момента вниманието ни е насочено към това да осигурим колкото се може повече способности в района", заяви на пресконференция контраадмирал Джон Моугър от бреговата охрана на САЩ.
Досега в издирването на плавателния съд са използвани военни самолети, подводница и сонарни буйове. Зоната на търсене вече е разширена, а в операцията се включват 2 дистанционно управлявани подводни апарата.
Останките на "Титаник" се намират на около 435 мили (700 км) южно от Сейнт Джонс, Нюфаундленд, въпреки че спасителната мисия се ръководи от Бостън, Масачузетс.
Какво представлява подводницата "Титан"?
Смята се, че изчезналият плавателен съд е подводницата "Титан" на туроператорската фирма OceanGate, с която миналата година журналистът от Cи Би Ес Дейвид Поуг се качи на борда, за да достигне до останките на "Титаник". Той заяви пред Би Би Си, че когато помощният кораб се намира точно над подводницата, между двата кораба могат да се изпращат кратки текстови съобщения.
В противен случай комуникацията чрез GPS или радиосистеми не е възможна, тъй като те не работят под водата. Поуг също така казва, че не е възможно хората на борда на подводницата да избягат сами, тъй като те са затворени вътре чрез болтове, поставени отвън.
Контраадмирал Моугър отбелязва, че районът, в който се провежда търсенето, е "отдалечен", което затруднява операциите. Към това се прибавя и фактът, че под повърхността на водата видимостта бързо се губи, тъй като светлината не може да проникне надалеч.
Уебсайтът на OceanGate изброява трите подводни апарата, които притежава, като само „Титан“ е способен да се гмурка достатъчно дълбоко, за да достигне до останките на „Титаник“. Плавателният съд тежи 10 432 кг и според уебсайта може да достигне близо 4000 м дълбочина.
Билетите струват 250 000 долара за 8-дневно пътуване, включващо гмуркания до останките на дълбочина 3800 м.
Хамиш Хардинг: Току-що се отвори метеорологичен прозорец и утре ще направим опит за гмуркане
През уикенда Хамиш Хардинг заяви в социалните мрежи, че е „горд най-накрая да обяви“, че ще бъде на борда на мисията до останките на „Титаник“, но добави, че поради „най-лошата зима в Нюфаундленд от 40 години насам тази мисия вероятно ще бъде първата и единствена пилотирана мисия до "Титаник" през 2023 г.“.
По-късно той пише: "Току-що се отвори метеорологичен прозорец и утре ще направим опит за гмуркане".
OceanGate заяви, че не е успяла да установи връзка с един от подводните си изследователски апарати, но че цялото ѝ внимание насочено към членовете на екипажа в подводницата и техните семейства".
Компанията обявява 8-дневното пътуване със своя подводен апарат като "шанс да се откъснете от ежедневието и да откриете нещо наистина необикновено". Той тръгва от Сейнт Джон в Нюфаундленд, като се съобщава, че всяко гмуркане до потъналия кораб, включително спускане и изплуване, отнема около осем часа.
Според уебсайта на компанията в момента се провежда една експедиция, а за юни 2024 г. са планирани още две.
Назад във времето – какво се случи с „Титаник“
„Титаник“, най-големият кораб за времето си, се удря в айсберг по време на първото си пътуване от Саутхемптън до Ню Йорк през 1912 г. От 2200 пътници и екипаж на борда загиват повече от 1500 души. След откриването му през 1985 г. останките му са подробно изследвани.
Останките се състоят от две части, като носът и кърмата са разделени от около 792 м. Огромно поле от отломки заобикаля разбития кораб.
Миналия месец с помощта на дълбоководно картографиране беше създадено първото цифрово сканиране на останките в пълен размер.
Сканирането показва както мащаба на кораба, така и някои дребни детайли, като например серийния номер на едно от витлата.