23 март 2003 година – светът гледа две събития по телевизията. По време на едното световноизвестни кино звезди вървят по червен килим и получават награди „Оскар“. А другото – окървавени трупове на американски войници в Ирак, припомня „Ню Йорк таймс“.

Съединените американски щати започват инвазията в Ирак три дни преди церемонията. До последно не се знае дали церемонията по връчването на наградите „Оскар“ ще се състои. Но Американската филмова академия решава да продължи плана си както обикновено.

Докато по червения килим вървят Никол Кидман, Холи Бери и водещият на церемонията Стив Мартин, на няколко пресечки по-надолу полицията се опитва да разпръсне антивоенен протест.

През 2024 година ситуацията е идентична. Оскарите ще се проведат на фона на две войни – тази в Украйна и тази в Близкия изток между Израел и „Хамас“. До момента никой от Академията не е коментирал събитията, но през 2003 г. всичко е много различно.

Снимка: Getty Images

В седмиците преди това повече от 100 актьори, сред които Мат Деймън, Джесика Ланг, Хелън Хънт, Джордж Клуни и Дани Глоувър, подписват отворено писмо до президента Джордж Буш да не атакува Ирак. Денят преди инвазията Сюзън Сарандън, Тим Робинс и номинираният за „Оскар“ тогава Педро Алмодовар се включват в протестен марш срещу войната.

Часове след старта на войната някои от звездите, които е трябвало да вземат участие в церемонията, като Кейт Бланшет и Джим Кери, се отказват от участията си от уважение към семействата на войниците в Ирак.

Оскарите са вечни

Наградите на филмовата академия никога не са били отменяни в историята им. По време на пандемията церемонията беше наполовина онлайн, като някои от гостите се включваха по видео връзка.

По време на Втората световна война Оскарите първоначално са отменени, но Академията размисля и ги провежда. Тогава официалното облекло е забранено, а церемонията е наречена „вечеря“, вместо „банкет“.

Снимка: Getty Images

През 2003 г. телевизия АВС умолява филмовата академия да предприеме подобни действия, но от там отказват. Причината – „Кодак тиътър“ няма да е свободен за по-късна дата. Въпреки това промени има – червеният килим преминава по-скоро като „бърза разходка“ отколкото като показване на блясъка на Холивуд, а холивудските знаменитости са задължени да се облечени просто и в тъмни цветове.

Значително повече политика

През 2003 г. главен претендент на наградите е филмът „Чикаго“ с 13 номинации за награди. „Бандите на Ню Йорк“ на Мартин Скорсезе също е сред номинираните, а Никол Кидман е номинирана за най-добра женска роля за превъплъщението си във Вирджиния Уулф в драмата „Часове“.

Снимка: Getty Images

Първата награда за вечерта отива при Хаяо Миадзаки за анимацията Spirited Away. Култовият аниматор не присъства и не дава обяснение. Години по-късно в интервю разкрива, че е бойкотирал церемонията заради инвазията в Ирак.

Първият от наградените, който споменава войната е Крис Купър. Той печели награда за поддържаща мъжка роля за „Адаптация“. „На фона на всичко, което се случва по света, пожелавам на всички ни мир“, казва той от сцената.

Цялата церемония е взривена от наградения за документален филм Майкъл Мур. „Засрамете се, г-н Буш! Засрамете се!“, крещи той от сцената, докато приема наградата си. Към него се присъединяват и останалите номинирани документалисти в общ протест.

Драмата не свършва до тук. По-късно по време на церемонията Холи Бери връчва награда на Ейдриън Броуди за ролята му в „Пианистът“. Броуди става най-младият актьор с „Оскар“ в историята. „Независимо дали вярвате в Аллах или Бог, нека ви закриля. Нека всички се молим за мирно и бързо приключване на тази война“, казва той от сцената.

Когато Никол Кидман приема наградата си същата вечер, тя пита от сцената: Защо присъстваме на наградите на Академията ли? Защото изкуството е важно“.

Снимка: Getty Images

След като всичко приключва рейтингите сочат, че Оскарите през 2003 г. са привлекли едва 33 милиона зрители – най-малко гледаната церемония до този момент. Повечето хора са избрали да следят войната в Ирак на малкия екран.

Когато започна войната в Украйна преди две години, повечето филмови церемонии по света споменаха случващото се. Актьорите също не си мълчаха. Дали ще видим подобни коментари на сцената на Оскарите и тази година по повод войната между Израел и „Хамас“ – ще разберем в неделя.