Милиардери, подкрепящи президента Доналд Тръмп, включително Илон Мъск, се изказаха през последните дни, когато мащабните мита на Тръмп разтърсиха световните пазари. Те са загрижени заради решенията на Тръмп и вероятното им въздействие върху икономиката, пише БГНЕС, позовавайки се на списание „Форбс“.
Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск сподели видеоклип на икономиста Милтън Фридман, който изтъква свободната търговия и ползите от вноса на стоки, и според съобщенията лично е лобирал пред Тръмп да не налага митата, съобщи „Вашингтон пост“.
Той също така се скара с главния съветник на Тръмп по въпросите на търговията Питър Наваро за това, че хвали митата - съвсем наскоро заяви, че Наваро е „идиот“, който е „по-тъп от чувал с тухли“ - а братът на Мъск (и член на борда на директорите на Tesla) Кимбал Мъск разкритикува митата като „постоянен данък“ за американците.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Основателят на „Цитаделата“ и голям дарител на републиканците, Кен Грифин, каза, че митата на Тръмп са „огромна политическа грешка“, и призова републиканците да лобират пред Тръмп да отстъпи от митата. Грифин каза, че „наистина се страхува от това, че САЩ ще се откажат от ролята си на лидер в свободния свят“.
Главният изпълнителен директор на JPMorganChase Джейми Даймън публикува годишното си писмо до акционерите на 7 април, в което изрази загриженост относно тарифите на Тръмп.
Той подчерта, че макар да има някои „легитимни причини“ за налагането им, те „вероятно ще увеличат инфлацията и карат мнозина да смятат, че вероятността от рецесия е по-голяма“, и изрази загриженост относно продължаващата несигурност около тарифите на Тръмп и как те ще „повлияят на дългосрочните икономически съюзи на Америка“.
Мениджърът на хедж фонд Бил Акман е дългогодишен привърженик на Тръмп, но е загрижен заради митата, като се обяви против министъра на търговията Хауърд Лутник и начина, по който администрацията изчислява тарифите.
Акман призова Белия дом да издаде 30, 60 или 90-дневна пауза за тарифите, „за да се даде възможност преговорите да приключат без големи глобални икономически сътресения, които ще навредят на най-уязвимите компании и граждани на нашата страна“.
Макар че през февруари Даниел Льоб заяви, че според него първоначалните мита на Тръмп за Мексико и Канада няма да навредят на фондовия пазар, мениджърът на хедж фонд се изказа срещу по-широкообхватната политика на Тръмп.
Той сподели публикация в социалните мрежи, в която се казва, че хаосът на фондовия пазар е „изцяло в главата на един човек, който може да промени мнението си по всяко време“ – и написа: „Точно така“. Льоб също така сподели критики към митата от страна на милиардера Кен Грифин и сенатора Тед Круз.
Главният изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк предположи в Икономическия клуб на Ню Йорк, че „икономиката отслабва в момента“ и пазарът може да падне с още 20% от сегашното си положение в резултат на митата на Тръмп.
Финк заяви, че САЩ „вероятно са в рецесия в момента“, но все пак изрази известен оптимизъм относно дългосрочните перспективи на икономиката. „В дългосрочен план това всъщност е по-скоро възможност за покупка, отколкото за продажба и жизнеността на САЩ ще се запази“, допълни той.
Съоснователят на Palantir Джо Лонсдейл написа в Х, че има опасения, въпреки че разбира откъде „идват“ някои от мислите на администрацията на Тръмп.
Съоснователят на Home Depot и мегадонор на Републиканската партия Кен Лангоне предположи, че Тръмп „е бил зле посъветван от съветниците си за тази търговска ситуация“ и разкритикува начина, по който са изчислени митата.
„Не разбирам проклетата формула. Би било по-управляемо и със сигурност по-конструктивно администрацията на Тръмп да наложи базови 10% тарифи върху чуждестранния внос, преди да започне преговори“, каза той.
Рей Далио, който управлява най-голямата фирма за хедж фондове в света Bridgewater Associates, написа, че митата се основават на по-широка „разбивка на основните парични, политически и геополитически порядки“.
Той все пак изрази загриженост относно тарифите на Тръмп и тяхната „практичност“, и посочи, че макар да е „съгласен с проблема“, който те целят да отстранят, е„ много загрижен за решението, което се използва“.
Председателят на Fisher Investments Кен Фишър атакува тарифите на Тръмп като написа в X, че тарифният план е „глупав, неправилен, арогантно краен, невеж в търговско отношение и решаващ не-проблем с погрешни инструменти“, като прогнозира, че той „ще избледнее и ще се провали“.
Повече от 10 млрд. Толкова загубиха 10-те най-големи милиардери-дарители на Тръмп на фондовия пазар, когато акциите се сринаха непосредствено след обявяването на митата от Тръмп на 2 април. Това е само малка част от общата сума от 270 млрд. долара, която беше изтрита от нетното състояние на световните милиардери на 3 април, изчисли „Форбс“.
Сред най-засегнатите бяха изпълнителният директор на Meta Марк Зукърбърг, шефът на Amazon Джеф Безос, основателят на Oracle Лари Елисън и Мъск.
Братът на Мъск - Кимбал Мъск, нарече Тръмп „американският президент с най-висок данък от поколения насам“. „Чрез тарифната си стратегия Тръмп въведе структурен, постоянен данък върху американския потребител“, заяви акционерът в X.
В Овалния кабинет президентът твърдо защити митата си, като заяви, че те са „единственият шанс на страната да пренареди масата“ по отношение на търговията на с други държави и че докато други президенти не биха били склонни да наложат такива спорни мита, „аз нямам нищо против да премина през това, защото виждам красива картина в края“.
Тарифите на Тръмп предизвикаха критики и от редица немилиардери, които обикновено симпатизират на президента. Собственикът на Barstool Sports Дейв Портной предположи, че е загубил до 15 % от нетното си състояние в резултат на срива на фондовия пазар от тарифите на Тръмп и заяви, че „всичко е в тоалетната.“ заради политиката на президента.
Той все пак каза, че Тръмп е „умен човек“, дори когато нарече срива на фондовия пазар в понеделник, 7 април, „оранжев понеделник“.
„Ще се съглася с Тръмп за няколко дни, няколко седмици, ще видя как ще се развият нещата“, каза Портной.
Джо Роугън, който подкрепи Тръмп по време на изборите, също обяви търговската война на президента с Канада за „глупава“, а консервативният коментатор Бен Шапиро нарече вярата на Тръмп в митата „наистина проблематична“.
Шапиро каза, че настоящата стратегия на администрацията на Тръмп е „хаотично въвеждане на глобални мита без каквато и да е яснота какво се опитваме да постигнем“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK