Милиардери, подкрепящи президента Доналд Тръмп, включително Илон Мъск, се изказаха през последните дни, когато мащабните мита на Тръмп разтърсиха световните пазари. Те са загрижени заради решенията на Тръмп и вероятното им въздействие върху икономиката, пише БГНЕС, позовавайки се на списание „Форбс“.

Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск сподели видеоклип на икономиста Милтън Фридман, който изтъква свободната търговия и ползите от вноса на стоки, и според съобщенията лично е лобирал пред Тръмп да не налага митата, съобщи „Вашингтон пост“. 

Той също така се скара с главния съветник на Тръмп по въпросите на търговията Питър Наваро за това, че хвали митата - съвсем наскоро заяви, че Наваро е „идиот“, който е „по-тъп от чувал с тухли“ - а братът на Мъск (и член на борда на директорите на Tesla) Кимбал Мъск разкритикува митата като „постоянен данък“ за американците.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Основателят на „Цитаделата“ и голям дарител на републиканците, Кен Грифин, каза, че митата на Тръмп са „огромна политическа грешка“, и призова републиканците да лобират пред Тръмп да отстъпи от митата. Грифин каза, че „наистина се страхува от това, че САЩ ще се откажат от ролята си на лидер в свободния свят“.

Главният изпълнителен директор на JPMorganChase Джейми Даймън публикува годишното си писмо до акционерите на 7 април, в което изрази загриженост относно тарифите на Тръмп. 

Той подчерта, че макар да има някои „легитимни причини“ за налагането им, те „вероятно ще увеличат инфлацията и карат мнозина да смятат, че вероятността от рецесия е по-голяма“, и изрази загриженост относно продължаващата несигурност около тарифите на Тръмп и как те ще „повлияят на дългосрочните икономически съюзи на Америка“.

Мениджърът на хедж фонд Бил Акман е дългогодишен привърженик на Тръмп, но е загрижен заради митата, като се обяви против министъра на търговията Хауърд Лутник и начина, по който администрацията изчислява тарифите. 

Акман призова Белия дом да издаде 30, 60 или 90-дневна пауза за тарифите, „за да се даде възможност преговорите да приключат без големи глобални икономически сътресения, които ще навредят на най-уязвимите компании и граждани на нашата страна“.

Макар че през февруари Даниел Льоб заяви, че според него първоначалните мита на Тръмп за Мексико и Канада няма да навредят на фондовия пазар, мениджърът на хедж фонд се изказа срещу по-широкообхватната политика на Тръмп.

Той сподели публикация в социалните мрежи, в която се казва, че хаосът на фондовия пазар е „изцяло в главата на един човек, който може да промени мнението си по всяко време“ – и написа: „Точно така“. Льоб също така сподели критики към митата от страна на милиардера Кен Грифин и сенатора Тед Круз.

Главният изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк предположи в Икономическия клуб на Ню Йорк, че „икономиката отслабва в момента“ и пазарът може да падне с още 20% от сегашното си положение в резултат на митата на Тръмп. 

Финк заяви, че САЩ „вероятно са в рецесия в момента“, но все пак изрази известен оптимизъм относно дългосрочните перспективи на икономиката. „В дългосрочен план това всъщност е по-скоро възможност за покупка, отколкото за продажба и жизнеността на САЩ ще се запази“, допълни той.

Съоснователят на Palantir Джо Лонсдейл написа в Х, че има опасения, въпреки че разбира откъде „идват“ някои от мислите на администрацията на Тръмп.

Съоснователят на Home Depot и мегадонор на Републиканската партия Кен Лангоне предположи, че Тръмп „е бил зле посъветван от съветниците си за тази търговска ситуация“ и разкритикува начина, по който са изчислени митата.

„Не разбирам проклетата формула. Би било по-управляемо и със сигурност по-конструктивно администрацията на Тръмп да наложи базови 10% тарифи върху чуждестранния внос, преди да започне преговори“, каза той.

Рей Далио, който управлява най-голямата фирма за хедж фондове в света Bridgewater Associates, написа, че митата се основават на по-широка „разбивка на основните парични, политически и геополитически порядки“. 

Той все пак изрази загриженост относно тарифите на Тръмп и тяхната „практичност“, и посочи, че макар да е „съгласен с проблема“, който те целят да отстранят, е„ много загрижен за решението, което се използва“.

Председателят на Fisher Investments Кен Фишър атакува тарифите на Тръмп като написа в X, че тарифният план е „глупав, неправилен, арогантно краен, невеж в търговско отношение и решаващ не-проблем с погрешни инструменти“, като прогнозира, че той „ще избледнее и ще се провали“.

Повече от 10 млрд. Толкова загубиха 10-те най-големи милиардери-дарители на Тръмп на фондовия пазар, когато акциите се сринаха непосредствено след обявяването на митата от Тръмп на 2 април. Това е само малка част от общата сума от 270 млрд. долара, която беше изтрита от нетното състояние на световните милиардери на 3 април, изчисли „Форбс“.

Сред най-засегнатите бяха изпълнителният директор на Meta Марк Зукърбърг, шефът на Amazon Джеф Безос, основателят на Oracle Лари Елисън и Мъск.

Братът на Мъск - Кимбал Мъск, нарече Тръмп „американският президент с най-висок данък от поколения насам“. „Чрез тарифната си стратегия Тръмп въведе структурен, постоянен данък върху американския потребител“, заяви акционерът в X.

В Овалния кабинет президентът твърдо защити митата си, като заяви, че те са „единственият шанс на страната да пренареди масата“ по отношение на търговията на с други държави и че докато други президенти не биха били склонни да наложат такива спорни мита, „аз нямам нищо против да премина през това, защото виждам красива картина в края“.

Тарифите на Тръмп предизвикаха критики и от редица немилиардери, които обикновено симпатизират на президента. Собственикът на Barstool Sports Дейв Портной предположи, че е загубил до 15 % от нетното си състояние в резултат на срива на фондовия пазар от тарифите на Тръмп и заяви, че „всичко е в тоалетната.“ заради политиката на президента.

Той все пак каза, че Тръмп е „умен човек“, дори когато нарече срива на фондовия пазар в понеделник, 7 април, „оранжев понеделник“. 

„Ще се съглася с Тръмп за няколко дни, няколко седмици, ще видя как ще се развият нещата“, каза Портной. 

Джо Роугън, който подкрепи Тръмп по време на изборите, също обяви търговската война на президента с Канада за „глупава“, а консервативният коментатор Бен Шапиро нарече вярата на Тръмп в митата „наистина проблематична“.

Шапиро каза, че настоящата стратегия на администрацията на Тръмп е „хаотично въвеждане на глобални мита без каквато и да е яснота какво се опитваме да постигнем“. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK