Украйна съобщи, че е свалила руски самолет за далечно радиолокационно проследяване и контрол А-50 и команден Ил-22 в района на Азовско море, съобщи главнокомандващият украинската армия генерал Валерий Залужни, предава Ройтерс.

„Благодарен съм на Военновъздушните сили за перфектно планираната и изпълнена операция“, добави той.

Украинското министерство на отбраната оценява самолетът А-50 на 330 милиона долара.

Бериев А-50, по кодификацията на НАТО – „Опората“, е самолет за ранно предупреждение и управление на въздуха.

Дължината му е 49,6 метра. Размахът на крилете е 50,5 метра. Радарният купол му позволява да открива балистични ракети на 800 км, бомбардировачи на разстояние от 650 км, изтребители на 300 км и военни кораби на разстояние между 250 и 300 км. Той може едновременно да проследява между 200 и 300 въздушни цели, да предоставя данни за насочване на група приятелски изтребители и да предава данни на командните центрове.

Произведени са по-малко от 50 самолета А-50, а с годините някои са били модернизирани.

Според доклад на Международния институт за стратегически изследвания, базиран във Великобритания, от 2021 г. Русия разполага с девет самолета A-50 в експлоатация, включително четири модернизирани самолета A-50U.

В Китай името е променено на KJ-2000 и е оборудван с китайски радари. Индия има три самолета.

А-50 е оборудван със система за самоотбрана при полет от противникови изтребители. Може да бъде защитаван и от приятелски изтребители. Радио и електронните системи на самолета са устойчиви срещу враждебно заглушаване.

Снимка: iStock

А-50 изпълнява патрулни мисии на височина от 5000 до 10 000 метра. Таванът на патрулната служба е 10 км. Максималният обхват на полета на самолета е 5000 км, а продължителността на полета е 7 часа и 40 минути, пише порталът Аirforce Тechnology.

„Илюшин“ Ил-22

„Илюшин“ Ил-22 помага за предаване на радиосигнали и координиране на операциите на фронтовата линия. Руските военновъздушни сили разполагаха с 30 самолета Ил-22 и негови модифицирани варианти.  

Един беше свален от „Вагнер“ по време на бунта на наемническата групировка и похода ѝ към Москва.

Снимка: iStock

Самолетът за специални мисии изигра ключова роля в организирането на руските сили във войната им срещу Украйна. Като актив с висока стойност Ил-22 обикновено действа от безопасността на руското въздушно пространство, далеч извън обхвата на украинските системи за противовъздушна отбрана.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement