Годишно у нас свинско месо се добива от милион и половина прасета, според различни източници.
В същото време внасяме огромни количества свинско – 130 хиляди тона на година, най-много от Испания.
Една от най-засегнатите от африканската чума европейски страни - Литва, се е справила със заразата, без да избива прасетата на малките стопани в засегнатите райони.
Година след като 20 000 прасета в най-голямата свинеферма в Литва са умъртвени, в страната вече има контрол върху болестта. Без да са избивани животните на дребните стопани.
„А тази година ние имаме само 9 случая и само 116 прасета са убити заради болестта. Има два модела на подход към чумата - радикалният – всички прасета да се унищожат в голям периметър. Но ние имаме 10 хиляди малки домашни свиневъди и те ще излязат на улицата, ако аз съм човекът, който им убие прасетата”, обяснява Гиедриус Сурпулус, министър на земеделието на Литва.
В Литва убиват животните само във фермата или двора, където е установена зараза. Унищожаването става според националното законодателство.
Изпращат се специални камиони, с контейнери, които да се пълнят със смъртоносен газ.
Според литовските национални закони всяка голяма свинеферма трябва да има място за погребване на прасетата, проучено предварително от службата по геология, за да няма риск за водите.
Хигиена в кочината. Това е ключът в борбата с чумата.
„Това, което трябва да направиш в наши дни преди да посетиш дори едно прасе, е да си вземеш душ”, каза още министърът на земеделието на Литва.