Преди около 100 милиона години в това, което сега е известно като австралийското опалово поле, странен, космат, снасящ яйца бозайник с размер на заек, е обикалял района.

Този бозайник – Opalius splendens, е сред древните потомци в един от най-уникалните разреди животни на планетата - еднопроходните- първичните или яйценосните бозайници са еволюционно първите и най-примитивни бозайници.

Съвременна Австралия е дом на един от четирите оцелели представителя на разред еднопроходни – птицечовката.

Нови открития на фосилизиран опал показват, че най-малко шест вида еднопроходни са съществували в това, което сега е далечната северна пустош на Нов Южен Уелс.

Снимка: iStock

Откриването на опализираните челюстни кости в района на Лайтнинг Ридж, намиращ се Северозападно от Сидни, почти никога не се е случвало.

„Това е като да откриеш цяла нова цивилизация“, каза проф. Тим Фланъри, водещият автор на изследването, публикувано в палеонтологичното списание Alcheringa.

Какво още се крие в Лайтнинг Ридж?

Кости, зъби, черупки и растения, превърнати в опал и запазени в продължение на 100 милиона години.

Някои от намерените опализираните вкаменелости през годините са от животински видове, които не се срещат никъде другаде. Те са пълни с информация от периода Креда - края на епохата на динозаврите.

Снимка: iStock

Първата опализирана вкаменелост там е открита през 80-те години на миналия век от миньор.

Объркан от откритието си, работникът веднага се запътва към Австралийския музей в Сидни, където изненадва палеонтолозите. Заедно се връщат на мястото на находката, започвайки разкопки.

Снимка: iStock

В днешни дни забележителните натурални съкровища могат да се видят на живо, изложени в музеи из цял свят. Някои  дори могат да се сдобият с опализирани фосили, тъй като често срещаните формации се предлагат за продан.