Бившият главен секретар на ООН Кофи Анан в ролята си съвместен пратеник на Организацията и Арабската лига поема тежката задача да сложи край на насилието в Сирия. Едновременно с това трябва да насърчи и намирането на мирно решение на кризата.

Ганаецът, който заемаше ръководния пост в продължение на два мандата преди Бан Ки-мун, ще трябва и да лавира, като открие онзи мирен изход, който да отговаря на демократичните стремежи на сирийския народ - чрез диалог между правителство и опозиция.

Основен негов пътеводител ще бъде резолюцията от миналата седмица, която вдигна високо ръце „За” оттеглянето на сирийския президент Башар ал Асад. Незакъсняха и благодарностите от неговите „поръчители” – Бан Ки-мун и колегата му от Арабската лига Набил Араби изразиха радост от приемането на мисията в този критичен момент.

Скоро ще бъде избран и негов заместник, който ще бъде представител на арабския регион.

Поредна среща на опити с участието на България

Представители на Съединените щати, Европа и Арабските страни се събраха в Тунис с план да поискат от сирийския президент зелена светлина за хуманитарна помощ в най-засегнатите райони от конфликта. А ООН изпраща бившия си генерален секретар Кофи Анан като специален пратеник в Сирия.

Отчаяна ли е международната общност?

Това е едно от точните определения. Всяко едно усилие на Европа и САЩ да поставят ултиматум на Башар Асад за спиране на насилието чрез Съвета за сигурност на ООН се сблъсква с масивна "руско-китайска стена".

Да, Общото събрание на ООН осъди събитията в Сирия, но Съветът за сигурност, чийто постоянни членки са петте страни-победители от Втората световна война, не може да постигне единодушие, каквото постигна по отношение на кризата в Либия.

В резултат на това, днес в Тунис ще бъде поискан единствено хуманитарен коридор за помощи и изтегляне на блокираните цивилни.

Пред война ли е Сирия?

Не, Сирия е във война със самата себе си. От една страна има 200-хилядната армия на Башар Асад, въоръжена с най-модерното руско оръжие, а от другата - 40-хиляди дезертьори и противници на режима, подкрепяни от населението в някои от най-големите градове в страната.

Никой не може да им помогне директно. А единствено да призовава и оказва дипломатически натиск. Именно това се случва и на срещата "Приятели на Сирия", която се провежда в Тунис.

"На тази среща няма да се обсъжда военна намеса. Този форум се провежда във връзка с арабската инициатива, в чийто център е идеята за мирно решение, минаващо през внимателен план и ясни стъпки”, каза Набил ел Араби, генерален секретар на Арабската лига.

Българският външен министър Николай Младенов, който също участва в срещата, смята, че насилието в Сирия вече е достигнало критичната си точка.

"Не можем да бъдем безучастни към това, което се случва там! Колкото по-дълго продължи тази ситуация, толкова по-трудно ще се излезе от нея”, каза Младенов. Според него руско-китайската стене ще се преодолее с по-ясна дипломатическа офанзива в Обединените нации и консолидирането на общественото мнение във всички останали държави по света, че не е сега времето да се говорим за геополитика и да се гледа тесногръдо.

Опозицията в Сирия гледа критично на конференцията

Участниците ще призоват Асад да допусне хуманитарна помощ. Засега Дамаск не отговаря на исканията на Червения кръст да позволи евакуация на ранените.

В ранния следобед сирийските посолства по света, включително и в България разпространиха следното писмо до медиите”

"Министерството на външните работи и диаспората подчертават необходимостта журналистите да спазват законите и да избягват да влизат нелегално в сирийска територия. Спазването на законите, казва официален Дамаск, ще даде възможност на гостуващите журналисти да получат улеснения и "грижи" от сирийското министерство на информацията".

Като аргумент, че няма информационно затъмнение в Сирия, от посолството посочват, че 200 журналисти са получили визи през последните месеци. Какво ще стане в Тунис, ще разберем по-късно.

Междувременно сирийската опозиция се разедини за начините, по които трябва да се сложи край на режима в Дамаск. Някои нейни представители не изключват възможността да поискат военна намеса срещу "обезумелия" режим на президента Башар ал Асад.

Турция пък изрази готовността си да бъде домакин на следваща среща с цел да се засили натискът срещу сирийския лидер.

Според ООН над 5400 цивилни са били убити в Сирия в 11-месечното кръвопролитно потушаване на антипрезиденстките демонстрации. По данни на неправителствени организации загиналите са над 6700 души.