93% от жертвите на гражданската война в Йемен са цивилни. Над 2200 цивилни са загинали само в първите шест месеца на конфликта (март-септември 2015 г.). Това показват данните от доклад на Офиса на ООН за координация на хуманитарните дейности, предаде британският в. „Гардиън”.

Гражданската война в близкоизточната държава е най-смъртоносният конфликт от началото на годината досега, според информацията, публикувана в изследването.

Всички участници в конфликта са използвали мощни експлозиви. С тях най-често са атакувани по-големите градове в страната като например столицата Сана, северния град Таиз, и южния Аден. Предобладаваща част от тези атаки са били насочени към цивилни граждани, затова и загиналите са предимно мирни граждани на страната. При въздушни атаки с взривни устройства техният дял е 93%, при наземни – 94%, а при самоделни взривни устройства – съответно 97%.

Експерти коментират, че племенният строй на обществото в близкоизточната държава, е една от причините за задълбочването на конфликта. Без функциониращо централно управление, племената в Йемен приемат функцията на управляващи страната. Според активистки организации, обаче, тази древна система спомага за разрастването на конфликта и оставя страната в положение на невъзможност да се справи с разрастващата се хуманитарна криза.

Въпреки властващата корупция, повечето племенни членове са лоялни към своите лидери. Воюващите правителства прибягват до подкупване на племенните вождове, за да си подсигуят подкрепата на масите.

Хюсейн Насер е войник от едно от племената. На 78 години, той разказва, че ситуацията не се е променила през последните десетилетия. „Много от вождовете се бият помежду си не защото симпатизират на опозиционни сили, а заради заплащането, което получават”, разказва мъжът.