Европейската служба за борба с измамите със специално изявление до bTV за разследването на злоупотреби в МВР.

Генералният директор на ОЛАФ Виле Итала твърди, че са работили по случая повече от две години. Прокуратурата у нас също започна разследване, а президентството и ГЕРБ влязоха в задочен спор за покупката на колите.

6-те милиона евро са били отпуснати на България безвъзмездно, но са похарчени неправомерно, твърди в разследването си ОЛАФ.

„Закупените автомобили не са подходящи да патрулират по терен без пътна настилка - тоест по границите на държавата, следователно са в нарушение на споразумението. Всичко това означава, че парите – почти 6 милиона евро – не са използвани правомерно спрямо споразумението и ще трябва да бъдат възстановени“, каза Виле Итала.

От ОЛАФ не отговориха на въпросите ни, но заявиха, че манипулирането на договори за обществени поръчки е често срещан модел за измама.

"Още по-тревожно е, когато толкова жизненоважна обществена служба като полицията е жертва на този вид дейност и призовавам българската прокуратура да разгледа надлежно нашата препоръка за съдебни действия за злоупотреба с власт на полза на трета страна", заяви Виле Итала.

Поръчката за автомобилите е обявена на 2 март 2017 г. по времето на служебния кабинет на Огнян Герджиков. Изпълнителят също е избран от служебното правителство – на 20 април 2017-а. След това е обжалвана пред ВАС, а договорът е сключен от третото правителство на ГЕРБ в края на февруари 2018 г.

У нас прокуратурата започна свое разследване, а материалите влязоха в друго досъдебно производство за търговия с влияние.

От прокуратурата не потвърдиха, но и не отрекоха дали разследват Пламен Узунов. Адвокатът му коментира, че няма информация.

„За мен на първо място става интересен фактът защо, след като Специализираната прокуратура е получила тези материали на 6 януари, тя ги обявява на 1 февруари. В деня, в който президентът отчита своя 4-годишен мандат и прави своя анонс за нов мандат“, коментира адвокат Емилия Недева.

Пред bTV социалният министър Деница Сачева заяви, че президентът също дължи отговори за случващото се в институцията.

„В момента, в който има една такава особена ирония, че твоят съветник за борба с корупцията е част от доклад на ЕК за борба с измамите, да не коментираш това, но да коментираш хипотези, по-скоро е въпрос, който всички трябва да си зададем – защо не получава отговори. Президентът също дължи отговори и също следва да говори по теми, които са трудни и които са свързани с неговите съветници“, коментира Сачева.

По-късно от президентството и от ГЕРБ влязоха в спор за опорочената обществена поръчка:

Позиция на президентството

Позиция на ГЕРБ

Разследването по случая продължава.