Съединените щати са готови на по-сериозна офанзива срещу джихадистите в Северен Ирак. За това намеква президентът Барак Обама в обширно интервю за „Ню Йорк таймс” ден след началото на въздушните удари по позициите на „Ислямска държава”.

В четвъртък Обама разреши на американските военни да нанесат прецизни удари по бойци на „Ислямската държава" в Северен Ирак, за да се предотврати евентуален „геноцид", както се изрази самият, срещу малката религиозна общност на язидите и да се защитят американските служители, работещи в Ирак.

В интервюто си президентът казва, че САЩ може да направят повече, за да помогнат на иракските власти да отблъснат бунтовниците, които се борят за своя държава. „Няма да им позволим да създадат някакъв халифат в Сирия и Ирак", заявява Обама, но веднага добавя, че това може да стане, ако САЩ не знаят, че имат местни партньори, които са в състояние да „запълнят празнотата".

Американският президент хвали властите в полуавтономния Иракски Кюрдистан, които, по думите му, работят добре и са толерантни към верските малцинства и религии. Той казва още, че САЩ имат желание да помогнат, но посочва, че не иска американците да вършат работата на иракските военновъздушни сили.

В същото време влиятелният републикански сенатор Джон Маккейн кразритикува въздушните удари в Ирак като „половинчати мерки”. Бившият съперник за президентския пост на Барак Обама поиска по-решителни действия срещу сунитската групировка „Ислямска държава".

Според Маккейн Вашингтон е „дал най-слабия от всички възможни отговори на джихадистката заплаха. Сенаторът смята, че решението на проблема с „Ислямска държава" не може да бъде дадено, докато групировката има свои анклави в Сирия.

Хуманитарна помощ

Снимка: EPA

Втора пратка хуманитарна помощ пуснаха Съединените щати за бежанците в Северен Ирак. Според съобщение на Пентагона 72 контейнера с храна и питейна вода са били доставени от транспортни самолети на военновъздушните сили, придружени от два изтребителя.

Храната и водата са били предназначени за хората, блокирани в планините край град Синджар в северозападната част на страната. По данни на ООН около 50 000 души от религиозното малцинство язиди, половината от които деца, са избягали от джихадистите след превземането на Синджар и сега се укриват в планините край града без храна и вода.

Австралия също обяви, че ще се присъедини към доставките по въздух на хувванитарни пакети за бежанците в Северен Ирак.

Културно наследство

Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова изрази тревога от съобщенията за систематично преследване и нападения срещу уязвимите общности на християните, тюркмените и язидите в Северен Ирак, както и срещу културното и религиозното им наследство - по-специално църкви, храмове и паметници, се посочва в нейно изявление.

„Това, което прилича на зараждащо се културно прочистване, трябва да спре незабавно", заявява Бокова. По думите й нападенията срещу цивилни и малцинствени групи са в пряко нарушение на хуманитарното право, както са заявили генералният секретар на ООН и Съветът за сигурност на организацията.

„Те също така са и пряк удар срещу културното многообразие, което е определяща характеристика за човечеството", отбелязва Бокова, призовавайки за незабавно спиране на тази насилствени нападения и опазване на многообразието на иракската култура, както и всички иракчани заедно да защитят уникалното си културно наследство.

Тя припомня също така, че Ирак е страна по Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване и насърчаване на многообразието от форми на културно изразяване от 2005 г.