Един от най-старите вестници на света – американският „Ню Йорк Таймс” обяви, че официално прекратява практиката източниците на новини да бъдат консултирани преди публикация, за да одобряват цитатите в текстовете.

Практиката, известна като одобряване на цитати, „поставя твърде много контрол върху журналистиката на грешното място”, заявява пред вестника, изпълнителния му редактор Джил Ейбръмсън .

В специален меморандум, изготвен от редакторите на „Ню Йорк Таймс” се казва, че „исканията за проверка след факта на публикации, от източници или техните медийни помощници, са отишли твърде далече.

„Тази практика рискува да остави читателите с погрешното мнение, че даваме твърде много контрол върху нашите публикации на източниците на информация”, се казва още в меморандума.

„В най-крайната си форма, тази практика открито кани медийни помощници и други да си позволяват отвъд традиционните преговори между репортера и източника за условията на интервюто”, изтъква още текстът.

Меморандумът съдържа твърдото напътствие:

„Затова от днес, искаме да поставим ясно чертата. Следвайки официалната политика на вестника, репортерите следва да казват не, ако източник на информация поиска като условие за интервюто, цитатите му да бъдат предадени за одобрение преди публикация.”

Пред изданието Джил Ейбръмсън добавя, че ако тази практика бъде оставена да продължи, това ще „доведе единствено до повече контрол и манипулация” от страна на източниците на новини.