Властите в Австралия обявиха, че се отказват от провеждането на национален референдум, обещан официално преди две години, за въвеждането в текста на конституцията на страната на изричен параграф, признаващ правото на съществуване на коренните жители на континента – аборигените.

Официалната причина за отказа е липсата на подкрепа от страна на обществото за обявения с „фанфари” през 2010 г. проект на австралийския министър-председател Джулия Жилар.

„Разбирам, че хората са разочаровани. Аз самата съм разочарована.”, цитира АФП думите на държавния секретар по аборигенските въпроси Джени Маклин.

„Всички искахме да видим признаването на австралийските аборигени в конституцията по най-бързия възможен начин. Но никой не иска референдумът да се провали. Особено австралийските аборигени”, заявява Джени Маклин.

„Трябва да признаем, че съществува съзнателна воля” за промяната в конституцията, уточнява държавният секретар.

Референдуми в Австралия се провеждат много рядко, припомнят международните наблюдатели. От създаването на страната през 1901 г. досега е имало общо 44 пъти допитване до гражданите, от които само 8 са завършили в полза на предложението за референдум.

За последен път австралийците се произнасяха на референдум през 1999 г., когато трябваше да решат дали искат Австралия, която е конституционна монархия с държавен глава кралицата на Великобритания Елизабет ІІ, да стане република. Отговорът беше „НЕ”.

Докато се вземе решение кога може да бъде проведен референдумът, правителството ще инициира приемането на Закон за Признаването (Act of Recognition), който да отчете всички забележки, направени от експертите, подготвяли доводите за народното допитване.

Новият закон ще признава, че коренните жители на Австралия - аборигените и обитателите на протока Торес - са първото население на континента и запазването на тяхното благосъстояние е приоритет.

От 22-та милиона австралийци, едва 470 000 са аборигени (коренни жители). Продължителността на живота им в индустриализираното общество е с 11 години по-ниска за мъжете и с девет години за жените.