Военен преврат в Египет. Армията свали президента ислямист Мохaмед Мoрси. Претъпканият площад Тахрир ликува цяла нощ.
Цената обаче не беше безкръвна. Най-малко 14 души са загинали при сблъсъци между привърженици и опоненти на сваления президент - имало е престрелка и замеряне с камъни. Една жена е била намушкана в корема. Десетки са ранени.
Отменя се конституцията, съставена от ислямисти се назначават предсрочни президентски избори. Новината беше посрещната със сблъсъци в няколко големи града.
Междувременно, в изявление, качено в „Ютюб", Морси настоява, че все още е президент, защото е избран легитимно преди една година. Опозиционният лидер Амр Муса съобщи, че в Египет започват консултациите за ново правителство.
Ситуацията в Египет е парадоксална. Там беше свален първият и единствен демократично избран президент на страната - Мохамед Морси, който изкара по-малко от година на власт. Въпреки това хората, които настояваха за демократични права и свободи и искаха оставката на Морси, са доволни от развоя на ситуацията. В герой на деня се превърна главнокомандващият на въоръжените сили - генерал Абдел-Фатах ас-Сиси. Той де факто е и новият лидер на страната.
През 2011-та хората в Египет поискаха демократични промени. След като ги постигнаха, се оказа, че никой не е готов за свободата. Единствената добре организирана структура се оказа религиозното движение Мюсюлмански братя. От забранена организация то се превърна в най-влиятелната партия. Съвсем логично техният кандидат спечели и изборите за президент. Само че протестиращите не искаха ислямистко, а демократично управление и пак излязоха на протести. Така се стигна и до снощния държавен преврат с участието на армията.
Любопитното е, че генерал Ас Сиси оглави армията с благословията на сваления президент Мохамед Морси. Той изглежда компромисна фигура. Генералът е възпитаник на американско военно училище, има ислямистки възгледи, но защитава светските устои на Египет и изглежда ще е фигурата, която ще определя бъдещето на страната за неопределен период от време.