Финландската столица Хелзинки, австрийската – Виена, и югоизточният шведски град Калмар са поредните европейски градове, които обявяват, че са отчели необичайно високо равнище на сексуални посегателства през новогодишната нощ.

Преди няколко дни цяла Европа беше скандализирана от новината, че по време на празненствата на 31-ви декември срещу 1-ви януари мигранти са нападали жени в Кьолн и Хамбург. До момента са подадени 121 жалби в Кьолн и 70 – в Хамбург.

Последваха съобщения за подобни инциденти в Щутгарт, в швейцарския град Цюрих и в австрийския Залцбург.

Силите на реда, които са патрулирали в нощта на 31 декември в Хелзинки, са установили

„множество прояви на сексуално посегателство”

на централен площад на града, където се били струпали 20 хил. празнуващи, съобщава АФП, позовавайки се на полицейски доклад.

Три случая на сексуално нападение са установени и в най-голямата гара на Хелзинки, където се били събрали около 1000 бежанци, повечето – иракчани, отчитат органите на реда. Заподозрените за тези атаки са трима бежанци, които вече са в ареста.

„Такива случаи на посегателство не е имало нито на миналата Нова година, нито в други случаи.

Това е напълно ново явление в Хелзинки”,

заяви зам.-началникът на столичната полиция Илкка Коскимаки.

Австрийски медии съобщиха, че

и в полицията на Виена са постъпили оплаквания

за нападения и сексуални посегателства срещу жени. Оплакали са се три момичета, които посрещали Нова година в известния виенски развлекателен парк „Пратер”. Там ги наобиколили няколко мъже, които, според описанията на потърпевшите, били мигранти. Мъжете ги опипвали, на две от жените, освен това, били откраднати портмонетата, а чантата на третата била разпорена.

Активисти от германско-тунизийска организация раздават цветя на жени пред централната ж.п. гара в Кьолн
Снимка: EPA

В Калмар полицията съобщи, че разследва

най-малко осем оплаквания за сексуални посегателства срещу 15 млади жени

на възраст между 16 и 20 г. в новогодишната нощ, предадоха ДПА и АП.

„Знаем, че има още потърпевши млади жени и ги призоваваме да подадат оплаквания”, каза говорител на полицията.

Нито една от потърпевшите не е била физически наранена, но повечето от тях са изпаднали в ужас.

Двама мъже – родени през 1983 и 1986 г., са разследвани за сексуален тормоз. Те отричат обвиненията. Търсят се и други заподозрени.

Посегателствата били извършени по същия начин като в Кьолн и Виена – група мъже обкръжавали набелязаната жертва и започвали да я опипват. Това ставало на площада, където били организирани новогодишните празненства в града, и в съседен ресторант.

Германските власти разследват предполагаеми връзки между нападенията.

Има подозрения за организирана мрежа, тъй като моделът на престъпленията е един и същ.

Германският канцлер Ангела Меркел призова властите да ускорят процеса по депортация на чуждестранните престъпници.

„Хората с право очакват след думите да последват и действия. Затова следим внимателно, дали всичко по процедурите за депортация е направено. Това е силен сигнал към онези, които не искат да живеят според германското законодателство”, каза Меркел.

Местните медии съобщиха, че правоохранителните органи са

задържали двама мъже с „миграционно минало” по подозрения за връзка с нападенията в Кьолн.

У тях били намерени мобилни телефони с видеокадри от атаките, както и бележки, на които от арабски на немски са преведени изречения с цинично съдържание. Сред репликите има заплахи: „Ще те убия” и вулгарни предложения за насилствен секс.

Бележките подкрепят тезата на властите, че става дума за добре планирана акция. Според полицейския началник Арнолд Пликерт участниците в нападенията са се уговаряли помежду си, а не чрез социалните мрежи, което затруднява работата на полицията по издирването им.

Според кьолнската полицията има твърдо ядро извършители от общо 180 мъже.

В момента властите водят следствия срещу 21 заподозрени.

По-рано днес германското вътрешно министерство съобщи, че са идентифицирани 31 заподозрени за нападенията в Кьолн. 29 от тях са чужденци, включително 18 кандидати за убежище в Германия, съобщи говорителят на ведомството Тобиас Плате.

Атаките намериха отзвук и в Словакия – премиерът Роберт Фицо поиска извънредна среща
на върха на Европейския съюз.

Междувременно финландското правителство обяви с безпокойствие, че в последните месеци в редица градове на страната са се появили

крайнодесни отряди за самоотбрана,

чиято цел е да пазят местните жители от, по думите им, „ислямските натрапници”.

„Организирането на улични патрули е проява на екстремистко поведение. Това не води до нарастване на сигурността” на населението, заяви вътрешният министър Петери Орпо. Той подчерта, че тези милиции нямат право да използват сила.

Министърът на вътрешните работи на Финландия – Петери Орпо

Отрядите са съставени от невъоръжени мъже, повечето от които се представят като „Воини на Один”, бога на войната в скандинавската митология. Те са забелязани през последните пет месеца в различни градове около неотдавна отворени приемни центрове за имигранти.

Според полицията някои членове на тези отряди са свързани с крайнодесни движения, включително неонацистки.

Финландия е с население 5,4 млн. души. През 2015 г. тя е приела над 32 хил. бежанци, което е 10 пъти повече в сравнение с 2014 г. Като дял от населението тя е на четвърто място в Европа по прием на имигранти.

По материали на БТА, bTV