Поне са 40 загиналите след новото мощно земетресение в Непал. Над 1200 са ранените. Трусът взе най-малко 17 жертви и в Индия. Българските власти нямат информация за пострадали българи.
„Движението по улиците е спряно. Земята се тресе и в този момент, усещането е все едно си на лодка”, разказаха очевидци.
Трусът се случи едва 2 седмици след първото разрушително земетресение, което отне живота на над 8000 души. Той беше със сила 7,3 по скала на Рихтер.
Земетресението е регистрирано на около 80 километра под връх Еверест, западно от град Намче Базар. Дълбочина му е от 15 километра.
Нов страх и шок
След първоначалния шок от преди две седмици, новият трус предизвика паника в и без това неспокойния Непал.
Трусът продължил около 25 секунди. Последва и серия силни вторични трусове.
„Току-що усетихме още един трус. Не толкова силен, колкото първия, но може да видите как този човек там бяга, за да спаси семейството си. Хората са в шок”, разказа Пол Ангелеску, журналист от Румъния, който в момента е в Катманду.
Маеш Шреща незабавно се свързал с българите, които познава в Катманду – всички те са добре. „То беше много яко. Имаше много хора на улицата и мотори спряха, коли, продължи 30 секунди, но много силно. Много има разрушени. И в Катманду също големите сгради и такива с колони са паднали много”, разказа той пред bTV.
Дипломатическите ни мисии в Непал и Индия са в постоянен контакт с местните власти.
„Не разполагаме с официална информация за пострадали българи по време на земетресението. И също така информация получих почти същата и от председателя на българо-непалската търговска камара, който също съобщи за жертви, за разрушения и сподели, че не разполага с информация за пострадали българи”, обясни посланикът на България в Индия Петко Дойков.
От външното ни министерство призовават всеки, който има информация за бедстващи или българи в неизвестност в Непал да се свържат незабавно със Ситуационния център към министерството.
Свързани земетресения
Земетресението от 25 април и днешното са свързани, твърдят сеизмолози. Хималаите се намират на разломната линия между Евразийската и индийската тектонски плочи. Това обяснява защо там се е формирал най-високият връх в света, но и защо районът продължава да е силно земетръсен.
Поредица от вторични трусове са усетени в района на земетресението. Поне 6. Те са били със сила над 5. Най-силният от тях е бил 6,3 по скалата на Рихтер.
Годишно по света стават около 10 силни земетресения - 7 или 8 по скалата на Рихтер. За миналата година са станали 11 земетресение със сила над 7 и едно със сила над 8.
От началото на 2015 г. досега са регистрирани 7 земетресения със сила над 7 и две от тях са в Непал.
Макар между първото земетресение от 7,8 и сегашното - със сила 7,3 разликата да не е голяма, все пак днешното е усетено в пъти по-слабо, тъй като скалата е логаритмична, т.е. то е било силно, но разрушителната му сила не е чак толкова голяма в сравнение с предишното.