Възможно ли е „магическите гъби“ да са тайната съставка за подпомагане на пациенти с Паркинсон?
Изследователи от Калифорнийския университет в Сан Франциско твърдят, че употребата на псилоцибин, което се съдържа във „вълшебните гъби“, може да помогне за подобряване на настроението, познанието и двигателните симптоми при хора с дегенеративното двигателно разстройство, пише Индипендънт.
Това е второто по честота невродегенеративно заболяване след болестта на Алцхаймер, а броят на диагностицираните в САЩ се очаква да се удвои до 2040 г.
„Все още сме на много ранен етап от тази работа, но това първо изследване надхвърли значително очакванията ни“, казва в изявление д-р Елън Брадли, доцент и заместник-директор на Програмата за транслационни психеделични изследвания на UCSF.
Брадли е първият автор на статията, която беше публикувана по-рано този месец в списание Nature Neuropsychopharmacology.
Псилоцибинът действа, като навлиза в мозъка чрез същите рецептори като серотонина - хормон, който е важен за регулиране на настроението и други мозъчни функции. Изследователите твърдят, че наркотикът води и до други промени в мозъка, въпреки че все още не разбират напълно как всички тези ефекти могат да доведат до подобряване на симптомите. Няколко проучвания показват, че хората с болестта на Паркинсон имат нарушена функция на серотонина.
За първи път психеделик е тестван върху пациенти с каквото и да е невродегенеративно заболяване, участниците в тяхното изследване понасят магическите гъби без сериозни странични ефекти или влошаване на симптомите.
Това е малко проучване, включващо 7 мъже и 5 жени с невродегенеративното заболяване, като им е дадена доза от 10 милиграма, последвана от доза от 25 милиграма две седмици по-късно. Пациентите са преминали 8 психотерапевтични сесии преди и след приема на лекарствата и са били оценявани за евентуални промени.
Някои хора са изпитвали безпокойство, гадене и повишено налягане от лекарствата. Но тези симптоми не са достатъчно сериозни, за да изискват медицинска намеса.
Като цяло се наблюдава подобрение на настроението, познавателните и двигателните симптоми при контролните прегледи след седмица и месец.
Изследователите предполагат, че псилоцибинът може да облекчи симптомите на болестта или че по-доброто настроение може да им помогне да се социализират и да бъдат по-активни.
Сега те провеждат по-голямо проучване с по-разнообразна група пациенти. Те ще включат и използването на невроизобразяващи инструменти и неинвазивна мозъчна стимулация. С цел да включат 100 участници, те работят на втори обект в Йейлския университет. Финансирането на проучването е подкрепено от анонимен дарител и от фондацията „Майкъл Джей Фокс“ за изследване на болестта на Паркинсон.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK