Диамантите може да са вечни, но не и когато става въпрос за внос от Русия в Европейския съюз.

Русия е най-големият производител на необработени диаманти, а от мините в Сибир идва една трета от световното предлагане на диаманти.

Сега Европейската комисия предложи разширяване на поредица от санкции върху диамантите. Това е вследствие на нахлуването на Русия в Украйна.

Този ход е част от 12-ия кръг от мерки на ЕС срещу Москва, които трябва да влязат в сила през януари. Той е свързан с Г-7, която също обсъжда забрана, предаде Би Би Си.

От 2022 г. санкциите на ЕС обхващат руски въглища, газ, злато, водка и дори хайвер.

Но диамантите, добивани в североизточната част на Русия, все още се използват в годежни пръстени, огърлици и обеци по целия свят.

Снимка: iStock

Досега ЕС избягваше забрана, до голяма степен защото Белгия имаше желание да защити град Антверпен - диамантената столица на света.

Пристанищният град, в който се говори фламандски, е център на диамантите от 15-ти век. Повече от 80% от всички необработени диаманти, добивани по света, се търгуват там, а преди войната всеки четвърти от тях е идвал от Русия.

Калдъръмените улици на диамантения квартал на Антверпен са пълни с магазини, прозорците им са пълни с искрящи бижута. Има охранителни камери навсякъде.

„Русия развиваше много голям бизнес в Антверпен. Прехвърлянето на целия бизнес към нов доставчик създава много главоболия“, казва Тиери Тугендхафт, който е търговец на диаманти повече от 30 години.

„Вносът на неруски диаманти ще бъде скъп, защото всички ще търсят едни и същи доставчици“, добави той.

Това означава, че те ще станат по-скъпи и за средния потребител.

В един ъгъл на кабинета си Тиери отваря сейф с колосални размери и изважда малък бял плик, сгънат на две. Вътре има три блестящи, перфектно полирани диаманта.

Преди войната половината от всичките му камъни идват от Русия. Тяхната привлекателност се крие във високото им качество, формата и наличността.

Окончателното решение относно предложената от Европейската комисия забрана ще бъде взето от 27-те държави членки на ЕС през следващите седмици.

Но много от дилърите на диаманти в Антверпен го очакваха и вече са подложени на натиск от фирми, с които търгуват, да спрат доставките от Русия.

Сега Тугендхафт доставя своята стока от мина в Канада, но някои от колегите му не са имали този късмет.

„Някои от компаниите, които бяха големи търговци на руски диаманти, излязоха от бизнеса. Те бяха много зависими от Русия“, посочи той.

Критиците отдавна се оплакват, че вносът на руски диаманти е неетичен, тъй като голяма част от парите текат направо в Кремъл.

Повече от 90% от руските диаманти се произвеждат от една единствена компания, наречена Alrosa - която е собственост предимно на руски държавни структури.

Миналия април САЩ забраниха вноса на необработени диаманти от Русия и наложиха санкции на Alrosa.

През първата половина на 2023 г. Alrosa генерира приходи от $1,9 милиарда.

„Има пряка връзка между закупуването на руски диаманти и финансирането на войната в Украйна“, казва Филип Рейниърс, директор на IPIS – изследователски институт, базиран в Антверпен.

„Руските диаманти трябва да се разглеждат като конфликтни диаманти. Известни още като кървави диаманти, конфликтните диаманти са скъпоценни камъни, продавани за финансиране на война. Продължаващата война означава, че Русия се нуждае от парите“, категоричен бе Рейниърс.

„Русия отчаяно се нуждае от пари, за да финансира войната си и затова руските диаманти стават по-евтини“, казва Тобиас Корминд, управляващ директор на един от най-големите онлайн бижутери с диаманти в Европа.

Той спрял вноса на руски скъпоценни камъни в рамките на няколко седмици след нахлуването в Украйна, което довело до по-високи разходи за бизнеса му. Той вярва, че останалата част от индустрията е трябвало да заеме по-твърда позиция.

„Тъй като е по-евтино да купувате от Русия, това, което мнозина правят, е да си затварят очите – и да не разкриват, че снабдяват своите камъни от Alrosa“, каза той.

Тъй като е толкова трудно да се знае със сигурност откъде идва диамантът, забраната е много трудна за прилагане.

„За разлика от други продукти, като кафе, чай или шоколад, търговията с диаманти никога не е била прозрачна“, казва Филип Рейниърс от IPIS. „Диамантът не пътува със сертификат за произход, колетите с диаманти често са смесени, така че е много трудно да се знае източникът“, добави той.

Диамантите могат да сменят собственика си 20 до 30 пъти между мина и пазар. Тази липса на проследимост е причината търговията да е толкова привлекателна за престъпната дейност и защо критиците казват, че забраната на ЕС е погрешна.

„Това е нещо, което днес не съществува в целия сектор“, каза Филип Рейниърс. „За да работи тази забрана, трябва да има реална увереност, че можете абсолютно да проследите произхода на вашия диамант.“

Основното усложнение е, че 90% от световните доставки на диаманти се изпращат в чужбина, за да бъдат шлифовани и полирани - независимо къде са добивани.

Повечето от тези диаманти се озовават във фабрики в Индия.

И след като диамантите са полирани и готови за изпращане, те стават етикетирани като с индийски произход.

Анализаторите казват, че е изключително важно тази голяма вратичка да бъде затворена. Но досега индийският премиер Нарендра Моди се противопоставяше на Запада да намали икономическите връзки с Кремъл.

„Ако Индия не се включи, забраната няма да работи“, каза Рейниърс.

„Има половин милион души, ангажирани в диамантената индустрия в Индия“, каза търговецът Тиери Тугендхафт. „Те се нуждаят от прехраната си, не искат да загубят работата си.

Но западните страни представляват около 70% от световното търсене на диамантени бижута - и има спешно чувство, че нещо трябва да се направи.

„Руските диаманти започнаха да символизират войната и нарушенията на човешките права“, каза белгийският премиер Александър Де Кроо през септември.

Той е убеден, че санкциите на ЕС ще окажат влияние.

„Някои руски диаманти все пак ще навлязат на европейския пазар“, каза Филип Рейниърс. Но той вярва, че забраната ще доведе до по-малко хора, които купуват бижута, които финансират войната на Кремъл в Украйна.