Задочното противопоставяне между Русия и Европейския съюз в полето на енергетиката достигна още по-далеч, след като руският премиер Дмитрий Медведев обяви, че междуправителствените споразумения за строежа на „Южен поток” имат превес над законодателството на ЕС.

Това се случи при обсъждането на проекта с премиера на Словения Аленка Братушек, която пристигна в Москва на двудневно работно посещение. Според съобщението на руската правителствена служба в центъра на разговорите между двамата ще бъдат въпросите за търговско-икономическите взаимоотношения.

"От гледна точка на международното право междуправителствените споразумения със страни от ЕС (Словения, България и редица други, през чиято територия ще мине "Южен поток") са актове на международното право, а в международното прави и в правото като цяло действа принципът за предимството на международното право пред националното законодателство", заяви Медведев.

След срещата със словенския премиер той изтъкна, че Европа ще получи газ по "Южен поток" в съществуващите срокове. "Не се съмнявайте", увери Медведев.

Руски инвеститори могат да участват в приватизацията на редица обекти в Словения, каза още руският премиер в края на преговорите със словенския си колега Аленка Братушек.

Според данни на ИТАР-ТАСС Словения планира да приватизира авиокомпанията Адрия еъруейз, летището в Любляна, банката Нова кредитна банка Марибор, производителя и проектанта на лазерни системи Фото-на, телекомуникационната компания Телеком Словения, предприятието от цветната металургия Цинкарна целие или общо 15 дружества.

Енергийният дуел между Брюксел и Москва започна в средата на миналата седмица, когато Европейската комисия препоръча на страните, договорили се с „Газпром” за „Южен поток”, да преразгледат споразуменията си с руската страна.

Тогава от ЕК припомниха, че всеки енергиен проект в рамките на ЕС трябва да отговаря на европейските закони, като в противен случай страните членки са заплашени от санкции с наказателна процедура.

От Брюксел изтъкнаха, че не е добре една и съща страна да произвежда, транспортира и определя цената на газа на европейския пазар, както и да съществува ограничение на достъпа, каквото има в споразуменията с руския газов гигант.

Като страна, наскоро подписала споразумението за изграждане на „Южен поток”, България реагира с известна доза критика към забележките на ЕК. Министерството на икономиката и енергетиката подчерта в съобщение, че държавата „би приветствала по-активен диалог между ЕК и Русия по „Южен поток".

Ден по-късно реагира и „Газпром”, който изрази разочарование от становището на ЕК. „Обичайно действие е трансгранични инвестиционни проекти да бъдат подкрепяни от междуправителствени споразумения, за да бъде постигната сигурност и стабилност за инвеститорите”, подчертаха от компанията. „Това е неподходящ момент, още повече, че в няколко държави проектът „Южен поток" бе изведен в национален приоритет”, бе посочено в съобщението на компанията.

В програмата на словенския премиер Аленка Братушек се предвижда и среща с президента Владимир Путин.

„Желанието на руската страна да организира среща между Путин и Братушек изглежда е намаляло след съобщение на Европейската комисия от миналата седмица, че някои от междуправителствените споразумения между Русия и членки на ЕС за строежа на "Южен поток" не съответстват на европейското законодателство”, коментира словенският вестник „Дневник” в навечерието на визитата. „Словения все още не е предоставила на Москва достатъчно твърди гаранции за готовността ѝ да започне изграждането на словенския участък от проекта”, уточни изданието.