След нападенията на „Хамас“ в Израел на 7 октомври потърпевши са не само хората. Десетки животни остават без стопани - някои от тях са убити, а други са тръгнали без любимците си да търсят по-сигурни убежища.
Една жена - Нора Лифшиц, се превръща в пазител за изоставените. Избира място, на което да ги приютява. Там води кучета, котки, пуйки и други видове.
„Случи се нещо невероятно. Много хора от малки населени места влизаха в група в Whatsapp и споделяха снимка и името на домашния си любимец. Описваха къде се намира и молеха да му помогнем. Така аз започнах да ги търся“, споделя Нора пред Ройтерс.
Предай доброто нататък
„Към това мое действие се присъединиха и от други градове. Получи се една огромна вълна на разпространение. С нас започнаха да се свързват войници и да ни молят да отидем да вземем кучетата, които са отишли уплашени при тях“, коментира жената.
„Насред хаоса просто знаеш, че никой няма да се погрижи за твоята животинка. Никой няма място за животни в съзнанието си при това, което се случва“, казва още тя.
„Един пореден дълъг ден вече приключва. Днес успяхме да приберем четири пуйки, те са тук в клетката, още една има в колата – тя е пусната свободно, защото е наранена от нещо. Може би от лисица, може би от кола… не знаем. Трябва да отиде на ветеринар", споделя Нора.
Хая Самир се връща до дома си, за да вземе котките си
Израелската певица Хая Самир не можа да сдържи радостта си в събота, когато успя да се върне в къщата си в Щула и да спаси някои от котките си.
Както много други жители на пограничните северни селища, Самир беше помолена от израелската армия да се евакуира, след като кръстосаният огън се засили в граничния район между Израел и Ливан. Тогава тя не успява да вземе котките си със себе си.
Хая Самир е египетско-израелска певица, която пее на иврит, арабски и английски, като често публично е изразявала позициите си за мир в региона.
Вземайки няколко котки, Самир заявява, че ще се върне и за майка си, за другите си животинки, за мира и за всички майки.
При нападенията на „Хамас“ на 7 октомври загинаха повече от 1400 души, а най-малко 200 бяха взети за заложници.
Отговорът на Израел не закъсня – Ивицата Газа беше подложена на най-интензивната бомбардировка, която някога е виждала. Голяма част от инфраструктурата на анклава е разрушена, а от палестинското министерство на здравеопазването съобщиха, че броят на жертвите там вече е надхвърлил 5000 души.