Незапомнена суша причини щети в размер на над 1 милиард евро на балканското земеделие, съобщава АФП.
Рекордните жеги с температури над 41 градуса дойдоха след особено сурова зима и обилни снеговалежи в целия регион. Това лято почти не е валял дъжд на Балканите.
Успоредно с това нивото на реките в района драстично се е понижило, особено в Сърбия, която е заплашена от недостиг на питейна вода в някои райони. Главните водни пътища – Дунав и реките Сава и Тиса, макар и с рекордно ниско ниво, все още са плавателни.
В Сърбия първите оценки на загубите, предизвикани от сушата, възлизат на един милиард евро, съобщи правителствен източник. Особено силно е пострадала Войводина, известна като "житницата" на страната. Щетите представляват 50% от земеделското производство.
Засегнати са над един милион хектара, главно засети с царевица, уточнява източникът. Сръбското правителство вече прие серия мерки, за да подпомогне земеделците, чиито култури са унищожени от сушата.
В Македония реколтата ще е с 20% по-слаба, отколкото се предвиждаше, посочи министърът на земеделието Люпчо Димовски. Десетки хиляди хектари насаждения са изгорели в пожари, предизвикани от високите температури – около 40 градуса през юли и август.
В Босна загубите представляват 30-40% от реколтата, или 300 милиона евро, заяви ръководителят на Националната асоциация на земеделците Сеад Желец. Най-силно засегнати са царевицата, плодните култури и фуражните растения.
Щетите в Хърватия са над 134 милиона евро, заяви председателят на Земеделската камара Матия Бърлосич.
Състояние на природна катастрофа е било обявено в няколко области, но най-пострадала е главната земеделска област Славония. Състоянието на природните култури е било катастрофално и загубите могат да достигнат 100%, уточни Бърлосич.
От приблизително 1,5 милиона хектара обработвани земи в Хърватия се напояват едва 18 000.
В Косово реколтата ще е с 20% по-ниска от предвиденото, смята председателят на Косовската търговска камара Сафет Герсалиу. Страната задоволява приблизително 50% от нуждите от храни с внос. Косово и Черна гора, която също е голям вносител на храни, се опасяват от скок на цените на хранителните продукти.