Възможно ли е да бъде елиминирана иранската ядрена заплаха с картинка на бомба със запален фитил?

Този въпрос е основна тема на водещите израелски медии, след като в своето изказване пред Общото събрание на ООН премиерът на страната Бенямин Нетаняху показа образно къде трябва да бъде поставена границата или „червената линия” пред ядрената програма на Иран.

Снимка: БГНЕС

Снимката на израелският министър-председател е първа страница на всички ежедневници, а темата е водеща за редакционните коментари на анализаторите, които основно се занимават въпроса, доколко подобен Пи Ар подход може да бъде ефективен.

В материал на популярното издание „Йедиот Ахронот”, озаглавен „Биби Бум” (Биби е галеното наименование, с което израелските медии наричат премиера), журналистът Нахум Барнеа изтъква, че Нетаняху се е върнал в детските си години с уроци по рисуване.

„Няма нищо лошо да използваш различни техники в ООН. Но иранската ядрена програма е сериозен проблем”, изтъква Нахум Бардеа.

„В крайна сметка решението му беше правилно, въпреки осмиванията от страна на различни индивиди, кадрите с израелския премиер и бомбата ще обиколят света”, посочва още журналистът.

Мнението, застъпено в Йедиот Ахронот”, се появява и от страна на израелското военно радио, което подчертава, че въпреки всички усилия Бенямин Нетаняху не е успял да убеди американския президент Барак Обама също „да постави ясна червена линия”, която Техеран да не трябва да пресича спрямо ядрената си програма, ако не иска да бъде заплашен от военен удар.

Анализаторът на ежедневника „Аарец” Йоси Вертер оприличава „сладката картинка на бомбата с фитила” на нещо „копирано от комикс или филм на Уолт Дисни”.

Според него обаче опростеното представяне на проблема ще „има ефект върху хората, които няма търпение за дълги думи и задълбочени дискусии за центрофуги, обогатен уран и детонатори”.

Вестник "Маарив" изтъква от своя страна, че с хода си израелският премиер е „превзел вниманието на камерите”.

„Нетаняху изпълни успешно мисията си. Предаде посланието си, обясни проблема и направи академично-научно изказване с приятна графика за обяснение. И успя да направи всичко това, без да задълбочава допълнително кризата в отношенията със САЩ”, изтъква коментаторът на „Маарив” Бен Каспит.