Изчезването на Амелия Еърхарт над Тихия океан преди 87 години остава една от най-големите загадки в авиационната история. Безброй теории за нейната съдба са се появявали през годините, но сега екип за дълбоководно проучване е на път да даде нови отговори.
Изследователски екип на компанията Deep Sea Vision твърди, че е отрил останките от самолета „Локхийд Е-10 Електра“ на Амелия Еърхарт и навигатора ѝ Фред Нунан. Кадри, заснети с подводен дрон, показват фигура, наподобяваща самолет.
Еърхарт и Нунан изчезват на 2 юли, 1937 година, по време на полет над Тихия океан. Целта ѝ е била да стена първата жена, направила обиколка на земното кълбо. Преди това става първата жена, прелетяла над Атлантическия океан. Двамата изчезват безследно. Следва най-голямото и скъпо издирване от страната на бреговата охрана и военноморските сили на САЩ.
Еърхарт и Нунан са обявени за мъртви две години по-късно. Множество екипи се провалят през годините в това да открият следите на самолета им.
Тони Ромео, пилот и бивш офицер от разузнаването на военновъздушните сили на САЩ, обяснява пред Wall Street Journal, че е финансирал проучването на океанското дъно, след като е продал свои имоти за 11 милиона долара.
„Може би това е най-интересното нещо, което съм правил през живота си. Почувствах се като 10-годишно момче“, каза той.
Екипът му успява да открие останките на третия месец от проучването, когато то е било в края си. Тогава сонарът заснема кадрите на самолета.
Той възнамерява да се върне за нова експедиция, която категорично да заключи, че това е машината, с която е загинала една от най-известните жени авиатори.