Работещи в колцентър за някои от най-големите технологични компании в света, включително Apple, Google, Microsoft и Netflix, обвиняват своя работодател, че отмъщава на синдикалните организатори, постоянно наблюдава персонала и дори отказва почивки за тоалетна, пише "Гардиън".
В САЩ или Европа, ако се обадите за техническа или клиентска поддръжка от голяма технологична компания, може да говорите със служител в един от колцентровете на Teleperformance в Гърция.
Teleperformance, най-големият оператор на колцентрове в света, наема около 12 000 служители в Гърция, обслужващи повече от 140 пазара по света на 43 различни езика и диалекта. Компанията има седем многоезични центъра в Гърция – в Атина, Ханя и Солун.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Работниците, които настояваха за колективен трудов договор с Teleperformance в Гърция, казват, че компанията наскоро е отмъстила с целенасочени съкращения на синдикални лидери.
Те казват, че заплатите са останали непроменени от 2010 г., когато Гърция беше засегната от мерките за икономии от кредиторите, въпреки високата инфлация през последните години и увеличенията на разходите за живот.
Никос Спирелис, служител в кол център в Teleperformance и президент на Setep, профсъюзът, представляващ работниците на Teleperformance в Гърция, обясни, че синдикалните усилия са започнали в началото на 2024 г. в отговор на липсата на каквито и да било увеличения на заплатите в продължение на години и увеличаващия се производствен натиск върху работниците.
„Те имат десетки показатели за производителност, по които ви съдят, и в зависимост от проекта трябва да отговорите на няколко обаждания. Ако искате да отидете до тоалетната, има много случаи, в които не ви позволяват да отидете до тоалетната“, каза Спирелис. „Ако сте болен или отсъствате по каквато и да е причина, това се счита за контрапродуктивно и причина за подновяване или неподновяване на договора на служител.“
Той обясни, че работниците са наети на краткосрочни договори, а през работното време са постоянно наблюдавани, записвани и са им изпращани съобщения, за да се увеличи производството, тъй като компанията получава бонуси от клиентите в зависимост от това колко обаждания приемат.
„Може да работите години наред и ако не сте продуктивни в продължение на два месеца, три месеца, ще бъдете третирани като току-що започнали“, каза Спирелис.
Около половината от служителите в колцентъра са извън Гърция и се сблъскват с проблеми с удържането на заплатите им за жилище и комунални услуги.
„Това е обществен проблем, който те създадоха“, каза Йоргос Красадакис, работник в кол център в Teleperformance в Ханя, Гърция, и президент на местния клон на Setep, представляващ работниците.
„Нормалната заплата [на месец] би била около 1329 евро (1376 долара), но с жилище е 1029 евро (1065 долара) и освен това те таксуват електричество четири пъти повече от това, което местна компания би таксувала“, каза Красадакис. „Това е инструмент, който използват, за да окажат по-голям натиск върху тях, защото ако уволнят някого или ако не подновят договора му, на първия ден, те могат просто да кажат "Добре, сега си бездомен.“
Той също така твърди, че работниците нямат право да приемат посетители в апартаментите си, където са наблюдавани от охрана.
„Охраната им минава покрай апартаментите два до три пъти на ден, за да се увери, че нямат посетители“, добави Красадакис.
Работниците мигранти съобщават, че са изправени пред тормоз, малтретиране и силен натиск върху производителността в Teleperformance в Гърция.
„Стресът става част от живота ви“, каза Рания, работник мигрант в Teleperformance, пред Rest of World през 2021 г. „Вие сте изложени на риск дори когато имате шестмесечен договор, защото можете да бъдете уволнен по средата този договор. Нищо не е предоставено, нищо не е гарантирано."
Синдикатът настоява за постоянни трудови договори, по-високи заплати, мерки за сигурност на работните места за работници с визи и намаляване на работното време. Но те казват, че Teleperformance се противопоставя на усилията за синдикализиране.
„Те показаха намеренията си от самото начало. Те ще направят всичко, за да не подпишат колективния трудов договор“, каза още Спирелис. „Опитват се да нанесат удар на синдиката, да ни затворят устата и да избегнат защитата на колегите като цяло и подписването на договора със заплатите и нашите справедливи искания."
Синдикатът е провел 10 стачки, като последната е през декември 2024 г., за да накара Teleperformance да подпише колективен трудов договор със синдиката, който твърди, че компанията е участвала в ответни съкращения, насочени към синдикални лидери и поддръжници.
Те казаха, че Teleperformance твърдят в съда в Гърция, че не са комуникационна компания, твърдейки, че синдикатът не е приложим за техния сектор.
Гасен Бен Джанет, работник на Teleperformance в Гърция от Тунис и вицепрезидент на синдиката, каза пред Le Monde миналия месец, че е един от набелязаните синдикални лидери, които са били уволнени.
„Началникът ми оправда това решение с поведението ми. Но аз работя за Teleperformance от 2018 г., никога не съм имал серия от отсъствия, моите клиенти и началници винаги са ми давали положителна обратна връзка“, каза той пред Le Monde, добавяйки, че смята, че компанията се опитва да притисне другите работници да се оттеглят по синдикално искане.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK