Оказва се, че не само у нас антиваксърските настроения са в подем. Балканите са обхванати от скептицизъм и конспиративни теории за COVID ваксините.
В съседна Румъния, която заедно с България има най-ниско ваксинационно покритие в цяла Европа, се ширят разнообразни конспиративни теории. Те варират от отричане съществуването на вируса до фалшиви внушения като „ваксината предизвиква безплодие“. Подобно на фалшивите новини у нас, и в Румъния в началото на пандемията се твърдеше, че на лекарите и болниците се плаща, за да се записват починалите като COVID болни.
Проучване в северната ни съседка показва, че хората в напреднала възраст и завършилите висше образование са по-привлечени от конспиративните теории. Според антрополога Раду Умбреш по-възрастното население на Румъния си спомня комунистическите времена, когато официалните новини често са били фалшиви.
При едно от последните проучвания за нагласите към ваксинация в Румъния 28% не вярват във ваксините, 14% смятат, че нямат нужда от такива, а 12% се страхуват от странични ефекти. Процентът на хората, които не вярват в съществуването на вируса, е 6 на сто.
Сред по-средновековните изказвания са и тези от някои представители на църквата. Игуменът на манастир в окръг Нямц предупредил хората, че след ваксинация тялото им ще се покрие с люспи като на риба.
В Турция положението е не по-малко необичайно. Там ваксинационното покритие е много високо – над 80% от населението вече е ваксинирано.
Въпреки това 11% от хората не желаят въобще да се ваксинират, а други 13% са посочили, че не са сигурни дали искат.
Там антиваксърите са разделени и политически – симпатизантите на прокюрдската Демократична партия на народите са по-скептични към ваксинацията – 36,5% от поддръжниците на партията са противници на ваксинацията. При Партията на националистическото действие този процент е едва 9,5.
Има заявки и за основаване на антиваксърска партия с име „Партия за живот без налагане“.
В южната ни съседка Гърция ваксинационното покритие също е високо, но и немалък процент от хората не желаят да се ваксинират. От тези, които все още нямат поставена доза ваксина, 56% заявяват, че няма да го направят. Според проучванията категоричните антиваксъри в Гърция са около 15%.
В Гърция бяха наложени редица мерки за стимулиране на ваксинацията, както и задължителна ваксинация за някои от сферите на работа. Като цяло в гръцкото общество антиваксърите са малък процент.
В Словения се организират многобройни протести, откакто от 1 октомври ваксинацията е задължителна за всички държавни служители.
Според проучване на „Евробарометър“ там около 24% от населението казва, че никога няма да се ваксинира. По този показател на Балканите лидер е България с 26% категорично отказващи ваксинация.
Хърватия, също членка на ЕС, има висок процент хора, които изобщо няма да се имунизират.
Хърватия, Словения и България са страните, които будят най-голямо безпокойство в Европейския съюз заради високите нива на заболеваемост.
Положението е подобно и в Сърбия и Република Северна Македония.