Починалият в Македония британец не е бил болен от ебола. Неговите проби са отрицателни, сочат данни на учени в Хамбург. Починалият мъж е имал тежко алкохолно увреждане на черния дроб. По-рано Ройтерс съобщи, че най-вероятната причина за смъртта на британеца е алкохол.
Официален източник, пожелал анонимност , заяви, че лекарите, които първоначално са лекували пациента, определят неговите симптоми като треска, повръщане и вътрешни кръвоизливи.
Повод за тревога в България няма. Болестта е твърде далеч от границите на нашата страна. Въпреки че се появиха съобщения за възможни случаи в Чехия, Сърбия и Македония, за момента болни от ебола там няма.
Единственият човек, който се е заразил от болестта на европейския континент, е испанската медицинска сестра Тереса Ромеро. Въпреки това здравните власти по цял свят ще трябва да са нащрек поне още няколко месеца, докато светът успее да овладее епидемията в Западна Африка.
От началото на 2014 г. жертвите са 4033. Испанската медицинска сестра Тереса Ромеро е дошла в съзнание и разговаря с лекарския екип, който се грижи за нея, съобщават световните агенции. Състоянието на жената, заразена с вируса, е стабилно. Още 14 души са под карантина, но не е потвърдено някой от тях да е болен.
Междувременно медиите разкриват все повече детайли около нейното заразяване. Оказва се, че медицинските лица не са подготвени как да действат в случай на болен от ебола, нямат необходимата екипировка и не знаят какви мерки да вземат за собствената си сигурност. Испанските власти обаче съставиха специален съвет, който да поправи тези грешки.
ООН призна, че усилията на световната общност за борбата с ебола към момента не са достатъчни. Болестта обаче може да бъде овладяна в най-близко бъдеще.
Редица държави вече помагат на страните в най-тежко положение. Великобритания изпрати военен кораб болница, който да помага на заразени с ебола в Сиера Леоне.