Чудовищните атентати в Шри Ланка предизвикаха вълна от гняв и съчувствие по целия свят. Папа Франциск също изрази своята болка от нападенията, извършени навръх католическия Великден. 

Снимка: EPA

Десетки хиляди вярващи от целия свят изпълниха площад „Свети Петър”. В традиционната благословия „Урби ет Орби” папа Франциск призова за по-сериозен политически ангажимент към онези народи, като Ливан и Йордания, които търсят свобода и мир, и за обхванатите от конфликти Сирия и Йемен.

Снимка: EPA


В края на службата папата изрази болката и съчувствието към трагедията в Шри Ланка.

„Искам да изразя топлата си съпричастност с християнската общност, нападната по време на молитвата, и към всички жертви на това безогледна жестокост. Поверявам на Бог душите на всички загинали и се моля за всички ранени и за всички страдащи от тези драматични събития”, заяви той.

В проповедта си папата обърна внимание на разкъсваните от конфликти страни, като Сирия и Йемен, както и към дългогодишната криза в Близкия Изток и глада в Африка.

Снимка: EPA

„Нека Спасителя направи така, че всички, които носят политическа отговорност, да се трудят за слагане на край на социалните несправедливости, насилието и посегателствата, да предприемат стъпки за преодоляване на разделенията и да дадат на хората онова, от което се нуждаят”, подчерта той.

Папата отбеляза с огорчение, че оръжията, с които се разгарят войните в Третия свят, се произвеждат в силно развитите държави.

Папа Франциск призова хората да не остават студени и безразлични към страданията на нашето време. Ние трябва да сме онези, които строят мостове, а не да издигат стени, каза Светият отец.