Днес се навършват 70 от атомната бомбардировка над японския град Хирошима. В знак на състрадание и съпричастност към жертвите на Хирошима и Нагасаки всяка година в музея „Земята и хората” в столицата се експонира камъкът от Хирошима.

Той е част от уличната настилка в града, която е оцеляла след атомната бомба. Част от нея е демонтирана. На всеки къс е изработен барелеф на японската богиня на милосърдието Каннон.

Официалната церемония за отдаване на почит на жертвите, загинали при атомната бомбардировка над японския град Хирошима, се проведе рано сутринта. Точно в 8:15 часа удари "Камбаната на мира", часът в който атомната бомба избухва над японския град през 1945 г.

Атомната бомба над Хирошима убива 140 000 души до края на годината. Няколко дни по-късно, на 9 август, САЩ пускат втора атомна бомба над Нагасаки. 40 000 души загиват в момента на взрива.

70 години след двете атомни бомбардировки, почти 200 000 хиляди от оцелелите все още се лекуват от последиците в болниците на Японския Червен кръст. През лечебните заведения са преминали над 2.5 млн. амбулаторни и над 2.6 млн. хоспитализирани пациенти, оцелели в ядрения ад.

Вижте филма на Венелин Петков за Япония и нейното участие във войната

Страната отново може да бъде въввлечена във война, казват потърпевшите от бомбардировките. Премиерът на Япония Шиндзо Абе и правителството му обсъждат и предстои да гласуват няколко нови закона, които позволяват изпращането на японски войски в конфликтни зони за първи път от Втората световна война.

Това предизвика множество протести в цялата страна. „Тези закони ще върнат отново трагедията на войната, трябва да бъдат оттеглени”, каза Юкио Йошиока на 86 години.

„Отбелязваме 70-ата годишнина и за мен това е знаково. Дядо ми е загинал тук. Продължавам да се чудя как ли се е чувствал в онзи момент. Бил е едва на 21 години”, разказва Томийо Сота.

„Ако някой хвърли бомбата, пораженията няма да признават държавните граници”, заяви кметът на Хирошима Казуми Мацуи. Според него докато ядрените оръжия продължават да съществуват, няма как да знаем кой и кога ще загине от тях.

„Безсмислено е да казвам, че това е много силно напомняне за въздействието на войната и дългосрочното й отражение върху хората и държавите”, заяви държавният секретар на САЩ Джон Кери. Той отново подчерта значимостта на споразумението с Иран за ограничаване на опасността от нови ядрени оръжия.

Японците казват, че днес не е ден за търсене на виновни, а ден за прошка.