НАСА публикува на сайта си в раздела "Снимка на деня" изображението на Международната космическа станция /МКС/, преминаваща на фона на пълната Луна. Миниатюрният силует на станцията се вижда близо до центъра на кадъра.
МКС е изградена от отделни модули, скачени един с друг. Тя е с приблизителните размери на футболно игрище и тегло около 420 тона.
Станцията е най-голямото съоръжение, което лети в Космоса. В момента на борда й живеят шестима космонавти - Скот Кели и Чел Линдгрен от САЩ, Генадий Падалка, Михаил Корниенко и Олег Кононенко от Русия и Кимия Юи от Япония.
На снимката, публикувана от НАСА, МКС се движи на фона на Луната с приблизителна скорост 8 километра в секунда.
На 1 август на сайта на НАСА бе качена още една фотография на естествения спътник на Земята - т. нар. синя луна бе фон за купола на Капитолия във Вашингтон, опасан от скеле по време на реконструкцията.
Синя луна е названието на второто пълнолуние в рамките на един календарен месец. Повечето години имат 12 пълнолуния, появяващи се по веднъж на всеки месец, но в някои години се появяват по две пълнолуния в един месец.
Тогава втората Луна се нарича "синя". Явлението няма нищо общо с цвета на Луната, отнася се единствено до периодичността на фазите й и се наблюдава веднъж на около две години и половина (средно 2,7154 години).
Словосъчетанието "синя луна" често се използва в поезията и музиката за обозначаване на нещо изключително рядко. Следващата "синя луна" ще е през януари 2018 година, пише БТА.