Дни, след като космическият апарат „Нови хоризонти” прелетя на възможно най-близкото разстояние до Плутон, НАСА пусна симулация на полет над планетата джудже.
Междувременно "Нови хоризонти" изпрати нови снимки, на които се виждат пари в атмосферата на Плутон и признаци за движение на блокове лед от азот и метан на повърхността й.
"Десетина дни след като "Нови хоризонти" прелетя на най-близко разстояние до Плутон, можем да заявим, че очакванията ни бяха надхвърлени”, каза на брифинг зам.-директорът на НАСА по научните въпроси Джон Грънсфелд.Той уточни, че са заснети движещ се лед, оригинални химични съставки на повърхността, планински вериги, мъгли.
На снимките се виждат пари, които се издигат до височина 130 км над повърхността. Предварителният анализ показва, че става въпрос за два отделни слоя - единият е на височина около 80 км над повърхността, а другият - на височина 50 км над него.
"Подобни феномени са сходни с наблюдаваното на Земята движение на ледници” поясни Бил Маккинън от Вашингтонския университет в Сейнт Луис. По думите му южната част на района със сърцевидна форма, намиращ се в съседство с екваториалната зона, която е тъмна и е осеяна с кратери, отлаганията от лед са по-скорошни.
Новите наблюдения на Плутон навеждат на мисълта, че планетата има плътно ядро, обградено от дебел слой лед. Това увеличава шансовете да има течен океан под леда."
"Нови хоризонти" ще продължи да изпраща данни до края на 2016 г. Космическият апарат в момента се намира на 12,2 милиона км от Плутон и се е насочил към Куйперовия пояс.