Американската агенция за космически изследвания (НАСА) обмисля да изпрати модул за продължително пребиваване на астронавти в една точките на нулево притегляне между Земята и Луната, като за целта разглежда възможността да използва руски космически апарат. Това съобщава специализираното електронно издание Space.com, като цитира източници, близки до американската космическа програма.

Според източниците на Space.com предложението за създаване на междинна база за пребиваване на астронавти в точката Лагранж L2 добива все по-голяма популярност в НАСА, особено идеята да се използва руски модул, аналогичен на Научно-енергетичната платформа, която е един от проектите на Международната космическа станция (МКС). Експертите дори разглеждат възможността при този вариант да се използва оборудването, останало от МКС и програмата за совалките на НАСА.

През септември редица американски медии разпространиха информацията, че възможността за изграждането на т. нар. „преден пост” за космически изследвания в точката L2 на пояса Лагранж (точката в която притеглянето на Земята и Луната взаимно се уравновесяват) е сред най-възможните варианти за следващата пилотирана мисия на НАСА.

Източниците на Space.com твърдят още, че новината за създаването на нова пилотирана космическа програма ще бъде обявена след президентските избори в САЩ, които са насрочени за 6 ноември.